26. týždeň tehotenstva-váš beťár radostne ťahá pupočnú šnúru

Za podporu zdieľaním vám ďakujeme

Minule ste čítali 25.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

Tento týždeň sa vášmu bábätku začínajú otvárať nosovej dierky, takže môže za pomoci svalov a pľúc začať trénovať dýchanie. Samozrejme nemá pre nádych k dispozícii žiadny vzduch, takže namiesto toho „nadychuje“ a „vydychuje“ plodovú vodu. V okamihu narodenia z neho bude už profesionál!

Vaše bábätko tiež posilňuje niektoré prehĺtacie svaly – pery a ústa. Jeho sací reflex je tak silný, že keď sa mu dostane ručička k tvári, začne si cmúľať palec alebo prsty. Ultrazvukové snímky často v maternici zachytávajú bábätko, ako si saje palec. Niektoré deti sa dokonca narodia s pľuzgierikmi na prstoch, perách či rúk, ktoré sú spôsobené práve saním! Sanie predstavuje iba jeden z viac než 70 reflexov, s ktorými sa vaše bábätko narodí.

Vo 26. týždni vaše bábätko už meria okolo 34 až 36 centimetrov a váži približne 780 gramov – asi ako hlávkový šalát!

Uchopovanie je ďalším z uvedenej rady reflexov. Skúste podať novorodenci prst a prekvapí vás sila jeho stlačení. Svoj mohutný stisk nacvičuje vaše bábätko práve teraz. Ako obľúbená hračka mu k tomu slúži pupočná šnúra, za ktorú radostne ťahá a trhá s ňou – nemusíte sa však ničoho obávať! Pupočná šnúra je na to skvele prispôsobená.

Vaše tehotenstvo

Majte na pamäti: vaše bábätko jej s vami z jedného taniera, takže je potrebné aj naďalej dbať na to, čo jete – a ako často jete!

Správne jesť musíte tiež kvôli vlastnému zdraviu. Nízka hladina krvného cukru môže spôsobiť závraty, tras a únavu. Menšie a časté porcie vám pomôžu udržať hladinu cukru v krvi stabilnú. Ak vyrazíte von, vezmite si so sebou malú desiatu, ako napríklad ovocie alebo jogurt, aby ste mali v prípade zdržania niečo výživného na zahryznutie.

Rad žien chce vedieť, či môžu v tehotenstve jesť korenené jedlá. Na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. Ak máte rada ostré jedlá a dobre ich znášate, potom ich jedzte aj naďalej! Ak však skúšate jedlo, na ktoré nie ste zvyknutá, môže vám podráždiť žalúdok – a to bez ohľadu na to, či ste tehotná, alebo nie – preto postupujte pri skúšaní neznámej kuchyne opatrne.

Rady odborníkov

„Ak nie je vaša tehotenstvo vysoko rizikové, môžete s najväčšou pravdepodobnosťou pracovať až do nástupu na materskú dovolenku,“ hovorí odborníčka a registrovaná zdravotná sestra Margaret Comerfordová Fredove.

Existujú však pravidlá, ktorými by ste sa mali každý deň riadiť, aby ste sa až do pôrodu cítila v pohode. Patrí k nim napríklad časté preťahovanie nôh na podporu krvného obehu a minimalizácia opuchov.

 

Pokračujte na 27.týždeň tehotenstva

Prevzaté z Pampers.cz
About Ywet 220 Articles
Sme skvelá dlhoročná partia báb vo veku od 28-65 rokov. Každá z nás sa venuje niečomu inému - je medzi nami pedagogička, sociálna pracovníčka, diplomovaná zdravotná sestra, kaderníčka a stylistka a ja sa venujem podnikaniu. Po dlhom vyčerpávajúcom dni potrebujem relax a pre mňa je relaxom písanie.Tak sme dali dohromady svoje vedomosti a koníčky a vznikol Lifestylový magazín Dámska jazda. Budeme sprevádzať ženy ich každodennými starosťami a radosťami, prinášať novinky z oblasti módy a krásy, zdravia, prezradíme Vám tajomstvá harmonického rodinného života, niečo dobré si navaríme a upečie a hlavne sa zabavíme.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.