Mám fotopapier a idem si vytlačiť plagát. Zaschne mi farba? Nevsiakne? Nerozpije sa? Nezmieša sa?

Za podporu zdieľaním vám ďakujeme

Ako si na fotopapier vytlačiť plagát alebo propagačný materiál

Vytlačiť si doma plagát na fotopapier vo formáte A3 alebo rôzne propagačné materiály, dnes nie je žiaden problém. Všetko, čo k tomu potrebujete je vhodná tlačiareň A3, kvalitný fotopapier a náplne s farbou. Ak si k tomu vyberiete vhodný program na úpravu, tak vás výsledok môže prekvapiť a nebudete sa zaň hanbiť. Tlačiť plagáty ako profesionálne foto-štúdio dnes môže doslova každý.

Kvalita

Bublinkové tlačiarne tlačia najkvalitnejšie na špeciálne papiere, ktoré sa nazývajú fotopapiere. Nie sú to žiadne foto-citlivé materiály. Je to kvalitný, špeciálne upravený papier, ktorý je hrubý ako fotka, má vysoký lesk (ale dostať aj matné a tenké) a výtlačky z bublinkovej tlačiarne majú na ňom naozaj brilantné podanie farieb, obrazu, ostrosti.

Výrobcovia tlačiarní často zdôrazňujú, aby ste tlačili len na ich papier a nie na papiere inej značky. Má to svoje dôvody a často sú pri takej kombinácii výsledky naozaj optimálne. Pri hodnotení nehrá úlohu len vzhľad fotky, ale aj iné faktory – papier a atrament sa musia „spojiť“ a to „správne“.

Problémy?

  • Zaschne? Sú papiere, na ktoré fotku vytlačíte a zostane „vlhká“ aj niekoľko dní. Až potom sa môžete dotknúť obrazu. To je ukážka zle zvoleného fotopapiera.
  • Nerozpije sa? Niektorý papier nedokáže udržať fŕkance atramentu tam, kde tlačiareň určila, že by mali byť. Rozpijú sa. Potom sú väčšie, než mali byť a to má za následok podstatne zhoršenú obrazovú ostrosť. Typickou ukážkou tejto situácie je tlač na lacný kancelársky papier.
  • Nevsiakne? Niektorý papier farbu „vsiakne“ do hĺbky. Podstatná časť pigmentu potom nie je viditeľná a fotografia vyzerá vyblednuto. Toto špeciálny fotopapier nerobí, stretnete sa s tým pri tlači na lacný papier, napríklad kriedový. Fotka po vytlačení vyzerá perfektne a o niekoľko minút sa jej farebnosť stlmí…
  • Nezmieša? Fŕkance rôznych farieb atramentu sa na niektorých fotopapieroch môžu navzájom zmiešať a na obrázku sú potom fľaky, ktoré tam nemajú čo hľadať. Niekedy sa farbivo dokonca zrazí (polopatisticky povedané: ako kyslé mlieko 🙂 )
  • Nezmení farby? Tlačiareň na rôzne papiere vytlačí rôzne farby pri rovnakom nastavení. Zatiaľ čo originálny atrament a papier sú od výroby pomerne dobre zladené, neoriginálny papier môže priniesť iné výsledky. Často horšie, ale niekedy aj lepšie.
  • Udrží farby? Vodostálosť, svetlostálosť a podobné témy idú aj na vrub papieru. Lacný máva horšie vlastnosti, ako drahý. Pre fotografie, ktoré sú určené na dlhé použitie (ako obraz) voľte najkvalitnejší papier. Ešte bezpečnejšie je však dať si také obrázky vyrobiť fotocestou. Trvanlivosť záberov vytlačených bublinkovou tlačiarňou a trvale vystavených na svetle je malá – po roku už majú mierne zmenené farby. Niektoré viac, iné menej. Ale zmenené.

 

 

About Ywet 220 Articles
Sme skvelá dlhoročná partia báb vo veku od 28-65 rokov. Každá z nás sa venuje niečomu inému - je medzi nami pedagogička, sociálna pracovníčka, diplomovaná zdravotná sestra, kaderníčka a stylistka a ja sa venujem podnikaniu. Po dlhom vyčerpávajúcom dni potrebujem relax a pre mňa je relaxom písanie.Tak sme dali dohromady svoje vedomosti a koníčky a vznikol Lifestylový magazín Dámska jazda. Budeme sprevádzať ženy ich každodennými starosťami a radosťami, prinášať novinky z oblasti módy a krásy, zdravia, prezradíme Vám tajomstvá harmonického rodinného života, niečo dobré si navaríme a upečie a hlavne sa zabavíme.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.