13. týždeň tehotenstva-začínajú pracovať jednotlivé orgány

Minule ste čítali 12.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

Teraz keď váš plod dokončil úlohu a vytvoril všetky dôležité telesné sústavy, začínajú pracovať jednotlivé orgány: pečeň vylučuje žlč, pankreas produkuje inzulín a obličky tvoria moč, ktorý odvádza odpadové látky z tela.

Moč sa vylučuje do plodovej vody. Črevá vášho maličkého, ktoré boli sčasti premiestnené do pupočnej šnúry sa teraz vracajú späť do brušnej dutiny, kde je pre nich už dostatok miesta.

Spolu s tým ako sa v čreve tvoria jednotlivé svalové vrstvy, sa zároveň blíži doba, kedy začne fungovať pohyb látok tráviacim traktom!

Vaše dieťatko je teraz veľké asi ako veľká slivka, váži približne 28 gramov a meria niečo medzi 6 až 10 centimetrami. Až polovicu z tejto dĺžky tvorí hlavička, čo je spôsobené vývojom mozgu.

Počas niekoľkých ďalších mesiacov bude telíčko rásť závratným tempom, aby hlavičku dohnalo. Po narodení bude hlava vášho drobčeka predstavovať len štvrtinu jeho celkovej dĺžky.

Vaše tehotenstvo

Mnoho žien opisuje niekoľko ďalších mesiacov ako obdobie tehotenských medových týždňov. Ťažkosti prvého trimestra  trochu ustupujú a vy tak máte možnosť si svoje tehotenstvo naozaj skutočne užiť. Rada žien dokonca v druhom trimestri pociťuje neuveriteľný nával energie!

Pravdepodobne ste o tomto jave počula ako o “tehotenskom nadšení alebo tehotenskej pýche”: Už čoskoro na vás začne byť vidieť bruško a možno sa tiež prvýkrát začnete ako tehotná naozaj cítiť.

Jedným z dôvodov prečo sa už budete ako tehotná cítiť, budú pribúdajúce centimetre v páse. Nohavice, ktoré ste bežne nosila, vám zrazu začnú byť trochu tesné. Aj keď je asi ešte veľmi skoro na tehotenské oblečenie a to zvlášť, ak ste tehotná prvýkrát – možno sa však budete cítiť pohodlnejšie v tých roztomilých tehotenských Lacláčoch, ktoré ste si už dávno vyhliadla. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, majte pri obliekaní na pamäti pohodlie – dávajte prednosť voľnejším nohaviciam, topom a šatám.

 

Pokračujte na 14.týždeň tehotenstva

 

Prevzaté z Pampers.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.