27. týždeň tehotenstva-vaše zlatíčko otvára kukadlá, vníma svetlo a tiene

Minule ste čítali 26.týždeň tehotenstva

Vaše bábätko

Po viac ako štyroch mesiacoch, kedy boli očné viečka vášho pokladu pevne uzavreté, sa oči otvárajú. To znamená, aj v závislosti na skutočnosti, že už funguje vizuálna časť mozgu a väčšina štruktúry oka je už vytvorená, že si už vaše dieťatko môže prehliadať okolitý svet, akokoľvek je tento výhľad obmedzený. Jednotlivé predmety síce ešte nerozozná, vníma však svetlo a tiene.

Keď budete sledovať pohyby svojho bábätka v brušku, urobíte si pomerne dobrú predstavu o tom, ako vaše dieťatko trávi svoje dni – aj noci! Bábätko ukolíšu v brušku k spánku hojdaním úplne rovnako, ako keď si mamička vezme bábätko do náručia. Vaše bežné denné činnosti vám možno ako hojdanie nepripadajú, plodová voda však predstavuje akýsi vankúš, vďaka ktorému vaše bábätko necíti nič iné ako jemné pohupovanie. Dieťatko teda bude pravdepodobne spať viac počas dňa.

Ale v noci, až sa uložíte na spánok a budete chcieť odpočívať, to bude zrejme úplne iná pesnička. To bábätko zrazu ožije a začne sa dobre baviť!

V priebehu budúceho mesiaca priberie vaše dieťatko asi 450 gramov. Tento týždeň meria od temena hlavičky po zadoček zhruba 25 centimetrov a váži okolo 570 gramov – čo je zhruba veľkosť kvaky. Aj keď rastie rýchlo, má ešte nedozretý mozog a pľúca.

Vaše tehotenstvo

Vaše prsia sa budú počas tehotenstva (aj po ňom) meniť. Oproti prvému trimestri, kedy sa vám prsia začali napínať, sa asi ešte trochu zväčšia. Veľa žien zisťuje, že k zmenám dochádza aj na ich prsných dvorcoch – tmavých miestach okolo bradaviek.

V prvom trimestri vám prsné dvorce pravdepodobne stmavli. Teraz sa môže tmavo sfarbená pokožka rozšíriť až za prsné dvorce. Hovorí sa tomu tzv. Druhotný prsný dvorec, ktorý môže zakrývať polovicu prsníka. Nikto nevie iste, prečo k tomuto javu dochádza, rad odborníkov sa však domnieva, že tmavá pokožka má svoj význam – pre novorodenca je ľahšie nájsť bradavku počas dojčenia. Ide o dočasnú zmenu, ktorá môže trvať po dobu až 12 mesiacov od pôrodu.

Ak ste ako väčšina tehotných žien, zdajú sa vám mimoriadne živé až bizarné sny, len čo zaspíte: porodíte dospelého syna. Rodíte a porodíte mačiatka! Držíte v náručí novorodenca, ktorý zrazu otvorí ústa a povie: “Mám ťa rád, mami.”

Podivné sny sú normálne!

Nemusí sa vám však zdať len o vašom tehotenstve a dieťati. Rad žien uvádza, že sú ich sny počas tehotenstva plné divokých dobrodružstiev a zvláštnych príhod. O čo ide?

Za dramatické sny v tehotenstve môžu hormóny, ktoré sa vyskytujú vo vašom tele vo zvýšenej miere. Tieto sny môžu byť tiež jednoducho dôsledkom uvoľnenia vašej mysle, ktorá sa musí vysporiadať s celou škálou myšlienok a emócií, ktoré v tomto období prežívate. Nech už je príčina akákoľvek, užívajte si svoje nočné dobrodužstvo a neberte ich príliš vážne!

Rady odborníkov

Jesť za dvoch neznamená jesť dvakrát toľko ako obvykle! To platí najmä v prípade, keď dôjde na živiny, ako sú napríklad bielkoviny.

Ak chcete uspokojiť potrebu bielkovín, ktorú máte v priebehu tehotenstva vy aj vaše dieťa, mali by ste jesť, kvalitné ‘bielkoviny,” hovorí registrovaná zdravotná sestra a odborníčka Margaret Comerfordová Fredove.

Aj keď môžete mať pocit, že jesť všetko, čo je “zelené”, predstavuje zdravšie a lepšiu voľbu, Freda nabáda k opatrnosti: “Väčšina živočíšnych bielkovín sú kvalitné bielkoviny, na rozdiel od väčšiny bielkovín rastlinného pôvodu.”

Pokračujte na 28.týždeň tehotenstva

Prevzaté z Pampers.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.