28. týždeň tehotentsva-jedná sa o životne dôležitú fázu vývoja pľúc vášho bábätka

Minule ste čítali 27.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

Minulý týždeň otvorilo vaše dieťatko prvýkrát po štyroch mesiacoch oči a začalo vnímať svetlo a tiene. Ak tento týždeň posvietite ostrým svetlom proti svojmu brušku, otvorí možno bábätko oči a od svetla sa odvráti! Zrak maličkého nie je jediným zmyslom, ktorý už funguje.

Vlnové spektrum jeho mozgu ukazuje, že už reaguje na zvuky vo svojom okolí. Čo už vie jeho sluch zachytiť? Zvuk vášho hlasu, škvŕkanie vášho žalúdka, keď máte hlad, a dokonca aj zvuky zvonka vášho tela. Vlnové spektrum jeho mozgu už tiež začína vykazovať rozdiely počas spánku. Tieto spánkové cykly budú s blížiacim sa termínom pôrodu čím ďalej zreteľnejšie a výraznejšie. Vaše bábätko teraz rýchlo priberá na váhe! Môže už vážiť okolo 1000 gramov. Od temena hlavičky k zadočku meria 25 centimetrov, ale od temena hlavičky k prstom na nožičkách môže merať okolo 38 centimetrov – čo je približne veľkosť baklažánu. Jedná sa o životne dôležitú fázu vývoja pľúc vášho bábätka. V oboch pľúcach sa vytvára cievne riečisko, a akonáhle sa dieťatko prvýkrát nadýchne vzduchu, absorbujú jeho pľúca kyslík a potom ho pošlú k týmto cievam, ktoré zabezpečia cirkuláciu okysličenej krvi po celom tele. Vaše dieťatko si už tiež začalo vyrábať látku zvanú surfaktant, ktorá zabezpečuje, aby sa vzduchové vačky v pľúcach vzájomne nezlepili. Hneď po narodení umožní surfaktant bábätku riadny nádych. Bronchiálna trubica čiže priedušky tiež dozrievajú a delia sa na stále menšie vetvy.

Vaše tehotenstvo

S pokračujúcim tehotenstvom sa vám môžu objaviť na pokožke – najmä na bruchu – strie čiže pajazvičky. Tieto ružové, červené alebo biele prúžky môžete nájsť tiež na bokoch, prsiach, zadku či stehnách.

Na trhu je k dispozícii rad krémov a pleťových mliek, ktoré majú vytváranie strií a ich rozširovanie zamedzovať, väčšina odborníkov sa však zhoduje, že sa proti vzniku strií nedá nič moc robiť.

Ich vznik je daný geneticky – ak ich mala vaša matka, s najväčšou pravdepodobnosťou postihnú aj vás. Napriek tomu si na brucho nanášajte krém – to vám neublíži, a zabránite tak vysychaniu pokožky a jej podráždeniu (dobrou správou je, že strie obvykle po pôrode vyblednú).

Pripadá vám, že ste v poslednej dobe neohrabaná? Dochádza k posunu vášho ťažisko a tiež sa vám uvoľňujú kĺby, takže možno budete často narážať do stolov, alebo dokonca zakopnete o svoje nohy. Bohužiaľ sa s tým nedá moc robiť. Snáď len obuť si nejaké pohodlné topánky bez podpätku a spomaliť – ostatní to určite pochopí!

Rady odborníkov

Pred nejakou dobou ste sa už asi zbavila nevoľnosťou, teraz vás však môžu trápiť iné dva brušné problémy, a to pálenie záhy a problémy s trávením. Prečo práve teraz?

“Počas tehotenstva sa celý gastrointestinálny systém spomaľuje,” vysvetľuje odborníčka a registrovaná zdravotná sestra Margaret Comerfordová Fredove. “V dôsledku toho svaly žalúdka a pažeráka povoľujú, a umožňujú tak, aby tráviace kyseliny vstúpili do pažeráka a úst.”

Aby ste udržala žalúdočnu kyselinu v optimálnej hladine, jedzte menšie porcie a častejšie – a určite sa k jedlu posaďte! Ak však pôjde o väčšie ťažkosti, ktoré nemôžete zvládnuť sama, neváhajte a obráťte sa na svojho lekára.

 

Pokračujte na 29.týždeň tehotenstva

Prevzaté z Pampers.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.