29. týždeň tehotenstva-váš huncút má už riasy a žmurká

Minule ste čítali 28.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

Tento týždeň dochádza k významnému míľniku vo vývoji mozgu vášho bábätka. Mozog dozrel do bodu, keď už môže pomáhať regulovať telesnú teplotu. Vaše bábätko ju samozrejme ešte nemôže regulovať úplne samo. Pre udržanie svojej telesnej teploty ešte stále potrebuje teplo vášho tela, a to až do narodenia.

Taktiež pokračuje rozvoj nervových buniek v mozgu. Do okamihu narodenia bude mať vaše bábätko stovky miliárd týchto buniek. Zdá sa, že je to veľa, bábätko si však potrebuje urobiť zásobu, pretože po narodení už žiadne ďalšie nervové bunky vznikať nebudú!

Hoci u dieťatka pribúdajú tukové zásoby, je bábätko ešte stále veľmi chudé – z jeho celkovej váhy asi 1200 gramov tvorí tuk iba okolo 2 až 3 percent. Od temena k zadočku meria asi 26,4 cm, po natiahnutí by však jeho dĺžka predstavovala viac ako 40 cm, čo zodpovedá zhruba veľkosti tekvice!

Vaše maličké už tiež vyzerá takmer ako donosené bábätko. Pekne priberá na váhe. Povrch jeho pokožky je hladšia a svetlejšie vďaka tuku, ktorý začína naberať. Tento tuk bude predstavovať významný faktor pre schopnosť vášho bábätka udržať si telesnú teplotu.

Váš drobný huncút už má riasy – možno na vás práve teraz žmurká!

Vaše tehotenstvo

Teraz už finišuje do cieľovej rovinky – zostáva len 11 týždňov! Vaše bábätko bude v nasledujúcich troch mesiacoch veľa priberať na váhe a vy tiež. Môžete očakávať, že v poslednom trimestri priberiete asi 5 kg, teda okolo pol kilogramu za týždeň.

Prebúdzajú vás náhle kŕče v lýtkach? Kŕče v nohách sú počas tehotenstva bežné, hoci nie každá žena nimi trpí. Odborníci nevedia presne, čo ich spôsobuje. Niektorí tvrdia, že ich spôsobuje nárast váhy, čím dochádza k väčšiemu zaťaženiu vašich nôh, zatiaľ čo iní sa domnievajú, že bolesť môže signalizovať nedostatok vápnika alebo draslíka. Môžu byť aj dôsledkom tlaku maternice na nervy vedúce k nohám.

Ak vás postihne kŕč, opatrne natiahnite nohu, ohnite ju v členku a pritiahnite špičky prstov k sebe. Tiež preťahovanie počas dňa a tesne pred uložením k spánku vám môže pomôcť. Nezabúdajte jesť potraviny bohaté na vápnik (najlepšou voľbou sú mliečne výrobky) a tiež tie, ktoré obsahujú veľa draslíka, ako napríklad banány.

Rady odborníkov

Spolu s tým, ako sa blíži dátum vášho pôrodu, budete sa chcieť zamyslieť nad postupmi, ktoré by ste možno chceli aplikovať počas pôrodu.

“Asi 80 až 90 percent žien v Spojených štátoch rodí svoje prvé dieťa pomocou nástrihu hrádze (epiziotómia),” uvádza odborníčka a registrovaná zdravotná sestra Elaine Zwellingová. “Epiziotómia je malý chirurgický nástrih tkaniva v oblasti hrádze, ktorý umožní rozšírenie vaginálneho otvoru a pomôže dieťaťu ľahšie prejsť pri pôrode.”

Pokračujte na 30.týždeň tehotenstva

Prevzaté z Pampers.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.