30. týždeň tehotenstva-začali ste budovať útulnú izbičku pre svojho drobčeka?

Minule ste čítali 29.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

Neuveriteľný rozvoj mozgu vášho dieťatka pokračuje. Doteraz bol jeho povrch hladký, tento týždeň sa však začína vytvárať jeho typicky zvrásnený vzhľad. Vrásám sa hovorí mozgové závity a mozog si vďaka nim môže udržať viac mozgových buniek – to je vždy plus!

Niečo sa rozvíja, niečo zase naopak mizne, ako napríklad veľmi jemné chĺpky lanugo, ktoré pokrývalo povrch tela vášho bábätka (na chrbte a ramenách však ešte môže nejaké páperie zostať).

Vaše bábätko váži tento týždeň asi 1350 gramov a jeho dĺžka od temena k zadočku presahuje 27 centimetrov. Jeho celková dĺžka, vrátane nožičiek, je asi 43 centimetrov – čo je zhruba veľkosť šalátovej uhorky.

Správna a kvalitná strava je v treťom trimestri nesmierne dôležitá, pretože vaše dieťatko prijíma živiny priamo od vás a s pomocou týchto živín si potom vytvára svoje vlastné zásoby a priberá na váhe. Vápnik z mlieka, ktoré pijete, ide priamo na stavbu jeho kostí, a železo z tehotenských vitamínov a potravín bohatých na železo zvyšuje jeho zásobu železa, ktoré mu vydrží až do 6 až 9 mesiacov veku.

V období týchto niekoľkých posledných mesiacov sú tiež dôležité bielkoviny, pretože podporujú zdravý rast buniek v celom tele vášho drobčeka.

Vaše tehotenstvo

V tomto období sa vrchol vašej maternice dostal zhruba 10 cm nad pupok. V dôsledku naťahovanie kože na brušku môžete pociťovať svrbenie – to je úplne bežné!

Skúste si bruško jemne masírovať hydratačným mliekom. Bruško si neškrabte, aj keď vás to k tomu bude zvádzať, svrbenie by sa tak len zhoršilo. Možno vás budú svrbieť tiež paže, nohy a prsty na nich. A tiež tu platí rovnaké pravidlo. Okrem toho, že sa vám uľaví od svrbenia, robíte tiež dobrú vec pre svoju pokožku celkovo – a to je veľké plus.

Možno tiež budete chcieť túto dobu využiť na hľadanie detského lekára, rodinného lekára alebo praktickej sestry pre svoje dieťatko. Možno si svojho lekára vyberiete lepšie, keď si urobíte čas teraz a rozhodnete sa na základe informácií, ktoré získate. V opačnom prípade sa budete musieť rozhodnúť narýchlo po pôrode v nemocnici!

Je dôležité nájsť lekára, ktorý vám bude vyhovovať – ​​budete ho často navštevovať, a to najmä počas prvého roka vášho dieťatka. Informujte sa u svojich kamarátok a urobte si čas na to, aby ste si s jednotlivými kandidátmi prehovorila vopred.

Rady odborníkov

Začali ste už budovať útulný domček pre svojho drobčeka?

“Keď pre bábätko pripravujete postieľku alebo kolísku, venujte zvláštnu pozornosť tomu, aby prestieradlo do postieľky alebo kolísky dobre padlo,” upozorňuje odborníčka a registrovaná zdravotná sestra Linda Jonidesová. “Voľné prestieradlo môže byť pre dieťatko nebezpečné, pretože tu hrozí riziko udusenia.”

 

Pokračujte na 31.týždeň tehotenstva

 

Prevzaté z Pampers.cz

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.