31. týždeň tehotenstva-sledujte už pravidelne pohyby vášho potomka

Minule ste čítali 30.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

Rad lekárov odporúča, aby mamičky v pokročilejších fázach tretieho trimestra sledovali pohyby svojho dieťatka.

Tu je postup: približne v rovnaký čas každý deň (pokiaľ možno v takú dobu, kedy je vaše bábätko najaktívnejšie) si ľahnite a sledujte, ako dlho bude trvať, než ucítite 10 kopnutí, prehodení alebo zachvení – skrátka akýkoľvek druh pohybu.

V ideálnom prípade by to nemalo trvať dlhšie ako hodinu. Rad žien zistí, že to trvá len niekoľko minút, a to podľa dennej doby. Ak celú hodinu nezaznamenáte jediný pohyb, zjedzte ľahkú desiatu, položte sa a skúste to znova. Ak nič nepocítite ani potom, zavolajte svojmu lekárovi.

Vaše bábätko teraz meria od temena hlavičky po zadoček asi 28 centimetrov (43 centimetrov pri natiahnutí) a váži približne 1500 gramov – asi ako ananás!

Vaše dieťatko už niekoľko týždňov zaujíma fetálnu polohu so skrčenými nožičkami – a musí ešte veľa vyrásť! Nevyrastie toľko do dĺžky, ale zato tento mesiac priberie ešte takmer 900 gramov. Za ďalších deväť týždňov bude bábätko pripravené sa s vami privítať!

Nerobte si starosti, ak vám bude pripadať aktivita vášho bábätka v nadchádzajúcich týždňoch nižšia. V skutočnosti signalizujú menej časté pohyby správny vývoj (samozrejme za predpokladu, že každý deň napočítate 10 pohybov behom hodiny). Pohyby vášho bábätka len získavajú na pravidelnosti a začínajú byť organizovanejšie – navyše v maternici už nie je toľko miesta ako ešte pred pár týždňami! Priestor v maternici sa zmenšuje priamo úmerne tomu, ako bábätko rastie, a v dôsledku toho sa dieťatko v treťom trimestri môže hýbať menej ako v skorších fázach vášho tehotenstva. Bábätká sa však pohybujú pravidelným a stále koordinovanejším spôsobom. Aby ste sa uistila, že sa vaše bábätko správne vyvíja, odporúča sa každý deň spočítať počet pohybov, ktoré vaše bábätko urobí v priebehu dvoch hodín; ak za túto dobu ucítite 10 pohybov, môžete mať istotu, že si vaše zlatíčko vedie dobre.

Vaše tehotenstvo

Problémy s dýchaním ste možno začala pociťovať už pred niekoľkými mesiacmi, teraz je však pre vás poriadny nádych asi ešte ťažší. Dôvodom je neustále sa zväčšujúca maternica, ktorá zatláča bránicu do pľúc.

Ak máte bruško nízko, môžete si gratulovať! Ženy, ktoré majú bruško vysoko, majú oveľa väčšie problémy s dýchaním. Ak sa zadýchavate a nemôžete chytiť dych, spomaľte a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite (čo najviac to pôjde). Ku koncu tehotenstva (okolo 37. alebo 38. týždňa) to bude pravdepodobne lepšie, pretože vaše dieťatko zostúpi smerom k panve, takže sa bránici a pľúcam uľaví.

Od polovice druhého trimestra tiež pravdepodobne prechádzate kontrolami zameranými na príznaky predčasného pôrodu. Teraz, keď už ste v treťom trimestri, môže sa vaše telo začať pripravovať na pôrod. Tieto prípravné kontrakcie sa nazývajú Braxtonove sťahy čiže poslíčkovia.

Od kontrakcií, ktoré signalizujú predčasný pôrod, sa líšia a nepredstavujú žiadny dôvod na paniku. Ako spoznáte rozdiel medzi nimi? Ak sú kontrakcie nepravidelné a zmiznú pri zmene polohy alebo pri chôdzi, ide pravdepodobne o Braxtonove sťahy, a poplach bol falošný.

 

Pokračujte na 32.týždeň tehotenstva

 

Prevzaté z Pampers.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.