32. týždeň tehotenstva-váš malý akrobat teraz robí stojku

Minule ste čítali 31.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

Váš malý akrobat teraz možno robí stojku: väčšina bábätiek sa do konca tohto týždňa usadí do polohy hlavou dolu. V ideálnom prípade v tejto polohe zostane až do pôrodu. Nezabudnite však: vaše maličké má svoju hlavu – môže sa pokojne rozhodnúť svoju polohu ešte pred narodením niekoľkokrát zmeniť!

Možno pocítite ako sa pretáča a tlačí do novej polohy. Aktuálne množstvo plodovej vody vo vašej maternici – približne jeden liter – umožňuje vášmu dieťatku, aby sa pomerne ľahko otočilo z polohy hlavičkou nahor do polohy hlavičkou dole. Spolu s tým ako bude vaše bábätko počas nasledujúcich ôsmich týždňov rásť, bude sa znižovať množstvo plodovej vody.

Váha vášho dieťatka sa teraz pohybuje medzi 1600 a 1800 gramami a natiahnuté meria asi 43 až 46 centimetrov – čo zodpovedá zhruba veľkosti tekvice.

Vaše tehotenstvo

Pretože je vo vašom brušku stále tesnejšie, môžete cítiť prstíky alebo lakte bábätka ako vás šťuchajú do rebier. Keď sa vám spomínaná časť telíčka dieťaťa zakliesni pod hrudným košom, nie je to už taká zábava ako “hádanie” čím vás bábätko práve trafilo. Snažte sa ľahnúť si na bok alebo zmeniť polohu tak, aby ste donútila vášho akrobata sa posunúť.

Po dosiahnutí 32. týždňa tehotenstva vás bude chcieť väčšina gynekológov pozrieť raz za dva týždne a uistiť sa, že všetko prebieha v poriadku.

Ak ste ešte nenavštívila vami zvolenú pôrodnicu, zájdite sa tam pozrieť. Ak navštevujete kurzy prípravy na pôrod, ktoré usporadúva práve vaša pôrodnica, bude možná prehliadka priestorov pôrodnice ich súčasťou.

Počas prehliadky sa spravidla zoznámite s pôrodnou sálou a izbou pre mamičky, ktoré už porodili. Zoznámite s registračnou a príjmovou miestnosťou a dozviete sa, aké dokumenty je potrebné predložiť. Ak budete vopred vedieť kam ísť a čo robiť, vyhnete sa panike na poslednú chvíľu.

Odporúčania pre oteckov: Nájdite si dve rôzne cesty do pôrodnice a prejdite si ich. Vďaka tejto vopred vypracovanej domácej úlohe zachováte chladnú hlavu v deň, keď sa pokračovateľ vášho rodu rozhodne prísť na svet. Ak sa v onen veľký deň vyskytne nečakané meškanie, budete už poznať náhradnú cestu.

Zhruba v tejto dobe by mal začať váš kurz prípravy k pôrodu. V dobrom predpôrodnom kurze sa zoznámite s jednotlivými fázami pôrodu, technikami zmiernenia bolesti, liekmi a bežnými lekárskymi postupmi.

Buďte počas hodín prípravného kurzu aktívna: veľa sa pýtajte a nebojte sa hovoriť o svojich želaniach, predstavách i obavách. Zapojte tiež svojho partnera, ktorý musí byť pripravený rovnako dobre ako vy, pretože jedine tak pre vás bude v danom okamihu plnohodnotnú oporou. Pokiaľ už za sebou nejaký pôrod alebo pôrody máte, rovnako zvážte svoju účasť na kurze, aby ste si všetko osviežila a dostala sa do najlepšej formy.

 

Pokračujte na 33.týždeň tehotenstva

Prevzaté z Pampers.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.