33. týždeň tehotenstva-len pekne priberajte, dieťatko tie kilá navyše potrebuje

Minule ste čítali 32.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

Všetkých päť zmyslov aj mozog vášho dieťatka sa veľmi rýchlo vyvíjajú a pripravujú sa na príchod na svet.

V tejto dobe už bábätko môže vidieť vodný svet, ktorý ho obklopuje. Uvedomuje si, že si stlačí palec na nožičke alebo že si saje prst. Vníma chuť plodovej vody, ktorú prehĺta a počuje tlkot vášho srdca, váš hlas aj škvŕkanie vášho žalúdka. V plodovom vaku samozrejme nie je vzduch, takže sa v ňom nemôžu šíriť vôňa, keby to tak však bolo, mohlo by sa bábätko radovať aj z vôní okolo seba.

Vďaka neuveriteľnému rastu mozgu sa zväčšil obvod hlavičky vášho bábätka len tento týždeň o viac než jeden centimeter!

Vaše dieťatko teraz meria 42 centimetrov a váži cez 1800 gramov – a v priebehu nasledujúcich siedmich týždňov svoju váhu zdvojnásobí.

Venujte veľkú pozornosť strave, je to teraz dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Potreby vášho dieťaťa bielkovín a tukov budú v najbližších týždňoch na vrchole, preto si dávajte pozor na to, aby ste jedli vyváženú stravu.

Vaše tehotenstvo

Taktiež vy by ste mali priberať na váhe – každý týždeň asi pol kilogramu. Priberať budete až do doby tesne pred pôrodom. Nesnažte sa o žiadne zmiernenie váhového prírastku, a to ani v prípade, keď ste pribrala viac, ako ste očakávala. Vaše bábätko tieto kilá navyše práve teraz potrebuje. Na chudnutie bude veľa času po jeho narodení!

Ak vás trápi bolesť v zápästí a prstoch, alebo ak im chýba cit, verte, že v tom nie ste sama. Mnoho tehotných žien trpí syndrómom karpálnych tunelov, pre ktorý sú typické opuchy okolo nervov v zápästí.

Obvykle sú dôvodom problémov s karpálnym tunelmi stereotypné pohyby, napríklad písanie na počítači, u tehotných je však príčinou zadržiavanie vody v tele. Rovnako ako sa vám plnia vodou nohy a členky, dochádza k jej zadržiavaniu tiež v karpálnych tuneloch.

Bolesť a opuchy s najväčšou pravdepodobnosťou po pôrode vymiznú. Dovtedy môžete skúsiť s týmto problémom bojovať niekoľkými spôsobmi. Ak vás bolesť trápi v noci, čo býva bežné, zmeňte polohu na spanie tak, aby ste nezaťažovali ruky ani zápästia žiadnym tlakom. Noste na zápästí bandáž, vďaka ktorej zostane zápästie natiahnuté. Ak je to možné, obmedzte akékoľvek opakujúce sa pohyby (písanie na počítači alebo hru na klavír).

Ak sa vám ani potom neuľaví a bolesť neustupuje, požiadajte svojho lekára o injekciu do zápästia, ktorá vám od týchto ťažkostí uľaví. O všetkých bolestiach, ktorými trpíte, či už ide o karpálne tunely, alebo nie, nezabudnite informovať svojho lekára.

Rady odborníkov

“S blížiacim sa termínom pôrodu možno zaznamenáte únik tekutiny z vašich prsníkov,” hovorí odborníčka a registrovaná zdravotná sestra Elaine Zwellingová. “Táto unikajúca tekutina sa nazýva mledzivo a ide o úplne normálnu vec. Tento, predchodca mlieka bude pre vaše dieťa prvou výživou, ak plánujete, že ho budete dojčiť.”

 

Pokračujte na 34.týždeň tehotenstva

 

Prevzaté z Pampers.cz

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.