34. týždeň tehotenstva-práve teraz je váš drobec modrooký

Minule ste čítali 33.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

Vaše bábätko sa pohybuje menej a to hlavne kvôli stiesnenému priestoru. Váži okolo 2100 až 2250 gramov a meria približne 43 centimetrov – čo je zhruba veľkosť žltého melónu. Niet divu, že môžete cítiť najmenší pohyb.

Ako sa váš miláčik opiera o stenu maternice, stávate sa odborníčkou v odhadovaní, ktorú časť tela práve vystrkuje (nohu? lakeť? ruku?).

Bez ohľadu na to, akú bude mať nakoniec vaše bábätko farbu očí, práve teraz ich má modré. Proces pigmentácie jeho dúhovky sa môže dokončiť až po narodení, kedy budú jeho očká vystavená po dobu niekoľkých týždňov svetlu. Konečná farba očí však nemusí byť jasná ešte niekoľko rokov!

Ak čakáte chlapčeka, zostupujú mu teraz semenníky z brušnej dutiny do mieška. Niekedy sa stane, že sa jedno alebo obe semenníky nepresunú pred narodením do správnej pozície. V takom prípade pravdepodobne zostúpia semenníky vášho bábätka pred jeho prvými narodeninami. Ak má váš chlapček po narodení príliš veľký miešok, nemusíte sa ničoho obávať: opuch je spôsobený nadmerným množstvom tekutiny a zhruba do týždňa zmizne.

Vaše tehotenstvo

Vzhľadom na to, že už vám do pôrodu zostáva len pár týždňov, je dobré vedieť rozpoznať príznaky pôrodu. Pôrod je u každej ženy jedinečný, ale medzi najčastejšie typické príznaky patria pravidelné kontrakcie, ku ktorým dochádza v stále kratších intervaloch, bolesť v krížovej oblasti chrbta sprevádzaná kŕčmi, ktoré pripomínajú menštruačné kŕče, prasknutý plodový vak alebo výtok krvou sfarbeného hlienu, ktorý môže indikovať, že sa začína otvárať maternicové hrdlo.

Uvedomte si však, že výskyt akéhokoľvek z týchto symptómov nemusí nutne znamenať začínajúce pôrod. Pôrodné príznaky sa môžu dostaviť už niekoľko dní, alebo dokonca niekoľko týždňov pred skutočným začiatkom pôrodu. Posúdenie nechajte na lekárovi: ak budete pozorovať akýkoľvek z týchto príznakov, ihneď mu zavolajte.

Pravdepodobne už ste vykonala nejaké pátranie a zrejme ste už premýšľala o tom, akým spôsobom chcete rodiť – ktorých členov rodiny chcete mať pri pôrode, aké budete chcieť lieky proti bolesti atď. Pravdepodobne už ste si o svojich predstavách a prianiach tiež prehovorila so svojím lekárom . Teraz je vhodná chvíľa na to, aby ste si spoločne so svojím lekárom znovu prehovorila o tom, čomu dávate prednosť a spoločne ste sa uistili, že v tomto ohľade nepanuje žiadne nedorozumenie.

Rady odborníkov

Možno vás na zväčšujúcich sa prsiach svrbí napnutá kože.

“Skúste ich natierať upokojujúcim pleťovým mliekom bez dráždivých parfumov,” odporúča odborníčka a registrovaná zdravotná sestra Elaine Zwellingová. “Pomôcť vám môže aj pleťové mlieko s obsahom vitamínu E, kakaové maslo alebo čistý lanolín.”

 

Pokračujte na 35.týždeň tehotenstva

 

 

Prevzaté z Pampers.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.