35. týždeň tehotenstva-dieťatko si vytvára vlastné zásoby železa

Minule ste čítali 34.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

V treťom trimestri je veľmi dôležité konzumovať potraviny, ktoré sú bohaté na železo: vaše bábätko tento dôležitý minerál vstrebáva z vášho tela a vytvára si vlastné zásoby železa, predovšetkým vo forme červených krviniek. K najväčšiemu vstrebávaniu dochádza v posledných mesiacoch pred pôrodom.

Poloha, pri ktorej ide bábätko hlavičkou napred, je pre pôrod ideálne. Pôrod prebieha lepšie, ak prechádza pôrodným kanálom najskôr najväčšiu časť tela, teda hlavička. Asi 3 až 4 percentá detí sa však do tejto polohy do 35. týždňa tehotenstva neotočí.

Ručičky a nožičky sa vášmu dieťatku zaguľacujú zároveň s tým, ako neustále pribúda na váhe. Do konca tohto týždňa môže vážiť až 2500 gramov a na dĺžku merať asi 43 až 47 centimetrov – to je zhruba veľkosť cukrového melónu.

Ak sa pri pôrode objaví ako prvá iná časť tela ako hlavička, potom sa jedná o pôrod panvovým koncom. Je udivujúce, že napriek stiesnenému priestoru v maternici sa môže váš malý akrobat pred pôrodom ešte niekoľkokrát prevrátiť!

Vaše tehotenstvo

Bez ohľadu na to, koľko myšlienok a príprave venujete blížiacemu sa pôrodu, pôrod (rovnako ako rodičovstvo) môže byť nepredvídateľný. Vždy existuje istá pravdepodobnosť, že sa kvôli riziku hroziacemu vám alebo vášmu bábätku rozhodne váš lekár vykonať pôrod cisárskym rezom.

Jedná sa o taký pôrod, pri ktorom sa bábätko narodí chirurgickým rezom vykonaným matkinou maternicou. Pomocou cisárskeho rezu sa v Spojených štátoch narodí približne tretina detí, a hoci je pravdepodobnejšie, že vás tento postup nečaká, je dobré sa s touto eventualitou teraz zoznámiť, aby ste vedela, čo vás čaká, ak bude takýto postup nevyhnutný.

Spýtajte sa svojho lekára, za akých okolností by pristúpil na vykonanie cisárskeho rezu: napríklad v prípade, že hrozí pôrod panvovým dnom alebo keď sa pôrod zastaví? Tiež sa svojho lekára spýtajte, ako cisársky rez vykonáva – postup sa totiž môže u každého lekára mierne líšiť.

Rady odborníkov

Ako o pôrode premýšľate, možno by ste chcela vedieť, čo sa stane v prípade, že sa vášmu bábätku omotá pupočná šnúra okolo krku.

“Ide o pomerne častý prípad a zvyčajne nedochádza k žiadnemu ohrozeniu bábätka,” hovorí odborníčka a registrovaná zdravotná sestra Margaret Comerfordová Fredove. “Nikto nevie, prečo k tomu dochádza, pravdepodobne to však môže súvisieť s dĺžkou pupočnej šnúry.”

 

Pokračujte na 36.týždeň tehotenstva

 

Prevzaté z Pampers.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.