36. týždeň tehotenstva-váš drobček zbožňuje keď vás počuje čítať alebo spievať

Minule ste čítali 35.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

Váš drobček zbožňuje, keď vás počuje čítať alebo spievať pesničku. Vedecké štúdie ukazujú, že novorodenci dávajú prednosť hlasu svojej mamičky pred akýmikoľvek inými hlasmi. Výskumy tiež potvrdzujú, že novonarodené deti vykazujú väčšie preferencie pre pesničky, ktoré opakovane počúvali ešte v brušku.

Ak ste to ešte nerobila, verte, že nikdy nie je neskoro s tým začať! Vyberte si každý deň dobu, keď si budete spievať svoje najobľúbenejšie pesničky alebo svojmu bábätku čítať rozprávku. Čoskoro si tieto špeciálne okamihy zamiluje a to bez ohľadu na to, či bude ešte v brušku, alebo už vo vašom náručí.

Hlavička vášho bábätka je špeciálne utvorená tak, aby prešla úzkym krčkom maternice a panvou. Lebečné kosti nie sú zatiaľ zrastené. Vďaka tejto voľnej konštrukcii je hlavička veľmi pružná a môže sa počas priechodu pôrodným kanálom zmrštiť, bez toho by to ublížilo dieťatku alebo vám. Tieto kosti v priebehu prvého roku života postupne zrastú.

Vaše dieťatko tento týždeň váži medzi 2500 a 2700 gramami a meria takmer 48 centimetrov – čo zodpovedá zhruba veľkosti vodného melónu!

Vaše tehotenstvo

Od tejto chvíle až do pôrodu sa budete so svojím lekárom vídať ešte častejšie. Od 36. týždňa vás budú chcieť kontrolovať každý týždeň, aby mohli zistiť prípadné známky pôrodu.

Pri týchto kontrolách budú tiež sledovať váš krvný tlak a zisťovať, či nemáte bielkoviny v moči. Vysoký krvný tlak a bielkoviny v moči sú potenciálnymi varovnými signálmi preeklampsie, čo je tehotenská komplikácia, ktorá by mohla byť pre vás aj vaše dieťa nebezpečná.

Vaša maternica je teraz tisíckrát väčšia oproti svojmu pôvodnému objemu. Asi vás to ani neprekvapí, pretože vám siaha až k rebrám, a čím ďalej viac vám tak sťažuje dýchanie!

Zrejme ste doposiaľ pribrala okolo 11 až 14 kilogramov. Počas najbližších štyroch týždňov už asi priberiete len málo. A ak bude to pre vás nejaká útecha, môžeme konštatovať, že mnoho žien už v poslednom mesiaci nič nepriberie!

Vaša maternica však nemusí byť jedinou zväčšujúcou sa časťou vášho tela. Ak vás doteraz netrápil edém (medicínsky názov pre opuchy spôsobené ukladaním vody v tele), v poslednom mesiaci tehotenstva môže dochádzať k zadržiavaniu väčšieho množstva tekutín. Odpočívajte, kedykoľvek to bude možné: dajte si nohy do zvýšenej polohy alebo sa položte na ľavý bok. Obe tieto polohy zrýchli krvný obeh a podporí pohyb tekutín v končatinách.

Pozor: znížením príjmu tekutín opuchy nijako nezmiernite! Stále je potrebné vypiť osem pohárov vody denne, aby ste odplavila nečistoty z obličiek, zaistila správne vyprázdňovanie čriev a udržala objem krvi.

 

Pokračujte na 37.týždeň tehotenstva

 

Prevzaté z Pampers.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.