37. týždeň tehotenstva-máte už zbalenú tašku do pôrodnice?

Minule ste čítali 36.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

Váš poklad už pravdepodobne meria viac ako 48 centimetrov a váži medzi 2700 a 2900 gramami, blíži sa teda svoje pôrodnej váhe. Aj tak je týchto pár posledných týždňov veľmi dôležitých! Bábätko každý deň naberá asi 14 gramov tuku, ktorý jeho telíčku pomáha regulovať teplotu a udržiavať rovnomernú hladinu cukru v krvi. Mozog (a lebka), v ktorej je uložený, pokračujú vo svojom raste.

Klesá vám v týchto dňoch bábätko v brušku? Možno vám pripadá, ako by vám prepadlo až k panvovej kosti – a v skutočnosti tomu tak skutočne môže byť. K takémuto poklesu, ktorému sa hovorí odľahčenie, môže dôjsť niekoľko týždňov pred tým, než sa vaše bábätko narodí. Nová poloha v nižšej časti brucha môže trochu uľaviť vašim splácnutým pľúcam a bránicu, vďaka čomu sa vám bude ľahšie dýchať.

Vaše tehotenstvo

Pokles bábätka môže byť však požehnaním i pohromou. Dobrou správou je, že sa vám môže lepšie dýchať. Tou zlou správou je, že môžete pociťovať väčší tlak v podbrušku a v oblasti panvy. Zároveň sa vám s poklesom bábätka zmení ťažisko, takže môžete byť ešte nemotornější ako predtým!

Máte už zbalenú tašku do nemocnice? Iba 5 percent detí sa rodí presne v stanovený deň, takže je praktické pripraviť si k dverám tašku s vecami do pôrodnice pre prípad, že by sa vaše bábätko rozhodlo prísť na svet skôr!

Zbytočnosti vynechajte: nezabudnite, že si všetko budete musieť zase odniesť späť domov a navyše ešte poveziete veci pre bábätko. Budete potrebovať nočnú košeľu (neberte si svoju najlepšiu – mohla by ste si ju ušpiniť), pohodlný župan, protišmykové papuče alebo ponožky, dobre padnúci dojčiace podprsenku, toaletné potreby a oblečenie na cestu z nemocnice pre seba i bábätko.

Nebudete potrebovať šperky, kreditné karty a peňaženku. Vezmite si však so sebou nejaký identifikačný preukaz, preukaz poistenca a pár € na noviny alebo desiaty. Pripravte si tiež zoznam telefónnych čísel osôb, ktorým budete chcieť radostnú udalosť oznámiť.

Zoznam pre otecka: nezabudnite si so sebou zobrať fotoaparát a náhradnú sadu batérií. Tiež si zbaľte oblečenie na prezlečenie a toaletné potreby. Pôrod môže trvať dlho a možno budete v polčase potrebovať nejaké osvieženie.

Pri týždenných návštevách tehotenskej poradne vám asi niekedy v tejto dobe začne lekár vyšetrovať panvové dno. Bude kontrolovať prípadné otváranie a skracovanie krčka maternice a pátrať po akýchkoľvek náznakoch blížiaceho sa pôrodu. Maternicové hrdlo sa mnohým ženám začne otvárať alebo skracovať už niekoľko týždňov pred skutočným začiatkom pôrodu, u niektorých sa však žiadne príznaky pôrodu neprejavia až do chvíle, kedy už treba vyraziť do pôrodnice.

Rady odborníkov

Ak ste si pre svoje bábätko ešte nepripravila výbavičku, začnite s tým teraz.

“Pri nákupe detského oblečenia hľadajte veci s dostatočne veľkým otvorom pre hlavičku, ktoré sa vám budú na bábätko ľahko obliekať,” odporúča Suzanne Dixonová, M.D., M.P.H. “Takisto sa vyhnite oblečenie s ozdobnými prvkami alebo šnúrkami, oboje predstavuje pre bábätko riziko udusenia.”

 

Pokračujte na 38.týždeň tehotenstva

Prevzaté z Pampers.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.