38. týždeň tehotenstva-zlatíčko je už pripravené na cestu do vášho náručia…

Minule ste čítali 37.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

Vaše bábätko je už teraz považované za donosené, a to aj napriek tomu, že vám do stanoveného termínu pôrodu ostávajú ešte dva týždne. 85% drobčekov sa narodí v období 2 týždňov pred stanoveným termínom pôrodu, alebo 2 týždne po tomto dátume. S najväčšou pravdepodobnosťou teda porodíte niekedy počas nasledujúcich 4 týždňov!

To však nutne neznamená, že by ste mali všetko nechať a len čakať, až pôrod začne – váš drobček sa pokojne môže rozhodnúť, že si dá trochu načas.

Rýchlosť rastu vášho bábätka sa už spomaľuje, stále však robí pokroky: jeho dĺžka sa pravdepodobne blíži 50 až 51 centimetrom a váži približne 3150 gramov. Od tejto chvíle je to rovnaké, ako keby ste vo svojom brušku nosila celú tekvicu!

Zatiaľ čo vy čakáte na prvé príznaky začínajúceho pôrodu, vaše dieťatko sa zbavuje lanuga, jemných chĺpkov, ktoré mu po niekoľko mesiacov pokrývali telo. Možno mu pri narodení ešte trocha páperia zostane na ramienkach, čelíčku a krku. Rovnako sa mu stratí väčšina mazu ktorý chránil jeho pokožku pred účinkami plodovej vody.

Čo sa ale stane s olúpaným mazom a lanugom? Časť sa dostane do čriev vášho bábätka, kde sa stane súčasťou mekónia čiže smolky. Smolka je zeleno-čierna hmota pripomínajúca decht, ktorá bude tvoriť obsah prvej stolice vášho dieťatka po narodení. Rovnako sa skladá z mŕtvych buniek, plodovej vody a odpadu, ktorý vylúčila pečeň, pankreas a žlčník vášho bábätka. Obličky vášho dieťatka už tiež filtrujú nejaké odpadové látky, plne však začnú fungovať až po narodení.

Vaše tehotenstvo

Ako vaše dieťatko rastie, tlačí vám stále viac na močový mechúr, ktorý je teraz stlačený a placatý ako lievanec. Asi musíte chodiť na toaletu častejšie, než by ste si kedy vedela vôbec predstaviť!

Iste je to veľmi nepohodlné, neprestávajte však piť vodu, aby váš organizmus zostal dobre hydratovaný. Pripravte si veľkú fľašu vody, aby ste si ušetrila cestu do kuchyne (a zachovala energiu pre cesty na toaletu).

Je čas znovu si prejsť poznámky z predpôrodného kurzu a premyslieť si, v akej polohe budete chcieť rodiť. Niektorým ženám vyhovuje pri kontrakciách stáť, zatiaľ čo iným pomáha poloha na kolenách s opretými rukami. Ďalšie zasa trávia veľa času v hojdacom kresle.

Bez ohľadu na to, ktorú polohu si nakoniec vyberiete, je dobré si už teraz natrénovať rôzne polohy – vy ani váš partner si už pri samotnom pôrode nemusíte spomenúť na všetky možnosti!

Kúpili ste už bábätku autosedačku? Ak nie, je čas ju teraz zakúpiť! Musíte mať sedačku, ktorá sa inštaluje do polohy proti smeru jazdy – tá zaistí bezpečný prevoz vášho bábätka z pôrodnice domov, ktorý je v súlade s predpismi.

Nezabudnite: iba 5% bábätiek sa rodia v stanovený deň pôrodu, takže toto je presne ten prípad, kedy je lepšie plánovať dopredu.

Rady odborníkov

Až začnete rodiť, asi nebudete mať hlad. Ak by ste však potrebovala niečo zjesť, zvoľte niečo ľahké. “U niektorých žien lieky proti bolesti alebo samotná intenzita pôrodu vyvolajú žalúdočnú nevoľnosť. Ak majú plný žalúdok, môže nevoľnosť viesť k zvracaniu, “hovorí odborníčka a registrovaná zdravotná sestra Elaine Zwellingová. “Ako desiata sa najlepšie hodí potraviny, ktoré neobsahujú tuk a sú rýchlo stráviteľné, ako napríklad samotné cestoviny, tousty a čisté mäsové vývary.”

 

Pokračujte na 39. týždeň tehotenstva

 

Prevzaté z Pampers.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.