39. týždeň tehotenstva-Vaše bábätko sa usilovne pripravuje na svoj veľký príchod!

Minule ste čítali 38.týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko

Vaše bábätko sa usilovne pripravuje na svoj veľký príchod!

Jeho systém žliaz s vnútornou sekréciou, ktorý má na starosti produkciu hormónov, naberá na rýchlosti a chystá sa na pôrod. Vaše maličké bude počas pôrodu vylučovať viac stresových hormónov ako kedykoľvek inokedy v celom svojom živote. Akonáhle príde na svet, pomôžu mu tieto hormóny riadiť telesné systémy, teraz už bez pomoci vašej placenty. Tieto neuveriteľné zmeny vyžadujú obrovské úsilie a veľké množstvo energie.

Pľúca vášho drobčeka sa takisto naďalej vyvíjajú a to až do chvíle jeho narodenia. V tejto dobe sa pľúca usilovne pripravujú a vytvárajú surfaktant, teda látku, ktorá pri prvom nádychu pomôže oddeliť veľa vzduchových vačkov a ochrániť ich pred zlepením.

Ihneď po tomto prvom hlbokom nádychu príde zakvílenie hodné opernej divy! Zvuk kriku vášho bábätka predstavuje horko-sladký zážitok; samozrejme nikto nemá rád zvuk, ktorým dieťatko vyjadruje svoj strach alebo nepohodlie – avšak hlasný krik zároveň znamená, že dieťatko dobre dýcha.

Slzičiek sa ale ešte nedočkáte, slzné vačky totiž ešte pri plači neprodukujú slzy. Tie sa objavia až po niekoľko týždňoch. A nie je potrebné sa obávať, ani keď sa vaše bábätko neohlási typickým nárekom: niektoré bábätka totiž pri narodení neplačú. Dôležité je, aby začalo dýchať.

Vaše tehotenstvo

Možno už ste zažila “poslíčkov” (Braxtonove-Hicksove kontrakcie), ktorými sa vaše telo pripravuje na skutočný pôrod. Teraz už je vaše dieťatko donosené a asi bude ťažké rozlíšiť tieto kontrakcie (známe tiež ako falošný pôrod) od skutočného pôrodu.

Ak sú sťahy nepravidelné a pri zmene polohy alebo chôdzi ustúpia-ide pravdepodobne o falošný pôrod. Nenechajte sa však zmiasť názvom. Tento falošný pôrod sa môže počas niekoľkých minút zmeniť v pôrod skutočný!

Pozorne sledujte čas medzi jednotlivými sťahy; akonáhle sa už viac ako hodinu objavujú v pravidelných päťminútových intervaloch, zavolajte lekára. Ak vám praskne plodová voda, čo poznáte tak, že vám uniká alebo vyteká tekutina z vagíny, ihneď volajte lekára!

Ak ste sa ešte nerozhodla, akú metódu zmiernenia bolesti pri pôrode zvolíte, ak budete chcieť bolesť mierniť, je najvyšší čas sa nad tým zamyslieť teraz. Čo sa týka liekov, existuje celý rad možností – niektoré lieky pôrodné bolesti iba utlmia, zatiaľ čo iné je blokujú v maximálnej miere.

Nemusíte sa samozrejme hneď rozhodnúť definitívne, mala by ste však vedieť o všetkých možnostiach a pohovoriť si o nich s lekárom ešte pred pôrodom.

Rady odborníkov

“Existujú dva základné príznaky, ktoré naznačujú, že počas jedného alebo dvoch dní začnete rodiť,” hovorí odborníčka a registrovaná zdravotná sestra Elaine Zwellingová. “Jedným zo signálov je prasknutie vaku s plodovou vodou. Druhým varovným signálom je krvou sfarbený výtok hlienu – ide o hlienovou zátku, ktorá uzatvárala vaše maternicové hrdlo. “

Pokračujte na 40. týždeň tehotenstva

 

Prevzaté z Pampers.cz

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.