8. týždeň tehotenstva-čas na vašu prvú návštevu tehotenskej poradne!

Vaše dieťatko

Minulý týždeň sa začal vyvíjať mozog vášho dieťatka v troch odlišných štruktúrach. V tomto týždni sa začínajú vyvíjať ďalšie časti tela: na rukách a chodidlách sa začínajú vytvárať malinké prstíky spojené blanou. Začína tiež miznúť chvostík, ktorý vaše maličké doposiaľ okázalo stavalo na obdiv.

Nevyvíjajú sa len končatiny! Začínajú sa formovať aj črevá, pričom sa prostredná časť črevnej slučky presúva do pupočnej šnúry, pretože v brušnej dutine pre nich nie je dostatok miesta. Už v tejto rannej fáze vývoja črevá pracujú a odvádzajú z tela odpadové látky.

Od tejto chvíle za mesiac, až bude v brušnej dutine vášho dieťatka viac miesta, sa do nej črevá z pupočnej šnúry zase vrátia.

Váš maličký obyvateľ je veľký asi ako guličková žuvačka, váži okolo 0,25 gramu a meria približne 7 až 17 milimetrov. Ale tvar embrya je skôr hranatý ako okrúhly.

Telíčko vášho dieťatka tiež začína byť citlivé na dotyk. Je to z toho dôvodu, že vyvíjajúci sa nervový systém už komunikuje so svalmi.

 

 

Vaše tehotenstvo

Je čas na vašu prvú návštevu tehotenskej poradne! Či už sa rozhodnete pre ktoréhokoľvek lekára, je dôležité, aby ste súhlasila s jeho alebo jej filozofiou a metódami praxe.

Návštevy sa až do siedmeho mesiaca spravidla plánujú raz za mesiac, potom až do pôrodu častejšie. Vďaka týmto kontrolám máte ideálnu príležitosť spýtať sa na všetko, čo potrebujete vedieť – neváhajte teda a porozprávajte sa o akýchkoľvek obavách, či už sú veľké, alebo malé! Zapisujte si ich v čase medzi návštevami, aby ste na nič nezabudla.

Ide o tému mnohých diskusií: kedy by ste sa mali o svoju úžasnú novinku podeliť s ostatnými? Niektoré páry to oznámia rodine a blízkym priateľom hneď, zatiaľ čo iné sa rozhodnú počkať až na koniec tretieho trimestra, kedy už bude isté, že je všetko v poriadku.

Niektoré ženy radšej počkajú, až im začne byť vidieť bruško. Pokiaľ ide o oznámenie radostnej udalosti šéfovi, záleží len na vás, ako sa rozhodnete. Ak je vaše tehotenstvo rizikové (alebo ak ste kvôli ranným nevoľnostiam uviazaná na toalete), budete možno musieť túto informáciu oznámiť skôr skôr ako neskôr.

Rady odborníkov

“Únava je v ranej fáze tehotenstva bežným príznakom,” hovorí odborníčka a registrovaná zdravotná sestra Elaine Zwellingová. “Vyváženú stravou, dostatkom spánku a cvičením môžete únave účinne predchádzať “

 

Pokračujte na 9.týždeň tehotenstva

 

Prevzaté z Pampers.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.