Aké sú prvé príznaky pôrodu-pravidelné kontrakcie, odtok plodovej vody, krvácanie

Páčil sa vám článok? Odmeňte autora zdieľaním :-)

pošli na vybrali.sme.sk

Medzi prvotné príznaky pôrodu patrí predovšetkým:

Pravidelné kontrakcie – prvé skutočné kontrakcie začínajú spravidla pozvoľna, ide skôr o napnutie, ktoré “vystreľuje” z bruška do krížov a niekedy i nôh a po chvíli ustáva. Tieto kontrakcie nebývajú ešte nijak výrazne bolestivé. Pokiaľ sa toto napínanie opakuje, je správna doba začať sledovať čas. Ak sa kontrakcie objavujú aspoň 1 hodinu každých 5 minút-volajte svojmu pôrodníkovi-je čas.

Odtok plodovej vody – puknutie vaku s plodovou vodou môže prísť veľmi náhle, často sa tak stane vo chvíľach pokoja, napr. v noci. Plodová voda taktiež nemusí odtiecť naraz, mnohokrát uniká iba po kvapkách. Typický je jej sladkastý zápach alebo ružovkastá farba. Pre zistenie plodovej vody je možné zakúpiť špeciálne hygienické vložky alebo lakmusové papieriky, ktoré v kontakte s ňou zmodrajú, aby mala žena istotu, že ide o jeden z príznakov pôrodu. Odtok plodovej vody je ďalším signálom, že nastala doba na odchod do pôrodnice. Lekár i pri malom úniku plodovej vody budúcu mamičku vyšetrí a posúdi ako postupovať ďalej.

Krvácanie – ku krvácaniu z rodidiel pred pôrodom väčšinou nedochádza, ale i slabé krvácanie je adekvátny dôvod vyhľadať lekársku pomoc. V prípade, že by krvácanie bolo intenzívnejšie, je potrebné urýchlene volať záchrannú zdravotnú službu, ktorá budúcu mamičku prevezie na pôrodné oddelenie. Nakoľko sa nejedná o bežný jav, môže byť o to viac nebezpečný a ohroziť na živote ako budúcu mamičku, tak i dieťatko.

Príznaky pôrodu môžu byť v niektorých prípadoch sprevádzané častým nutkaním na močenie, nutkaním na stolicu alebo bolesťami v bedrovo – krížovej oblasti. Ďalej tiež nevoľnosťou, hnačkami alebo zvracaním. Takéto stavy je však vždy vhodné radšej konzultovať s lekárom, ktorý na základe vyšetrení zistí, či sa jedná o začiatok pôrodu alebo iný problém, ako napr. zápal slepého čreva, črevnú infekciu alebo obličkovú či žlčníkovú koliku.

Krásne video ktoré zobrazuje ako asi dieťatko v brušku vníma náš svet.

 

 

Prevzaté z Beťárik.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.