Ako dosiahnuť na pracovnom pohovore úspech?

Páčil sa vám článok? Odmeňte autora zdieľaním :-)

pošli na vybrali.sme.sk

V koši personalistu skončia štyri z piatich životopisov. Je to pre neprehľadnú štruktúru alebo nedostatok informácií.

Je dobré vedieť, že skúsený personalista/recruiter, ktorý pracuje s ľuďmi a denne mu prejdú rukami desiatky životopisov už na základe zaslaného CV a sprievodného listu vie presne, či kandidáta pozve na osobné stretnutie. Prečítanie a skonštatovanie, či kandidát spĺňa základné požiadavky na danú pozíciu mu zaberie zhruba 30 sekúnd.

Buďte pripravená aj na telefonický pohovor pri ktorom personalista vlastne robí prvé “triedenie” uchádzačov. Veľkou výhodou telefonického pohovoru je relatívne krátky čas na získanie dostatočného množstva informácií o uchádzačovi. Jedinou zákernosťou telefonického pohovoru je neočakávanosť. Ak však budete na zazvonenie pripravení, máte polovicu úspechu vo vrecku. Preto je dôležité pripraviť sa na túto alternatívu.

Aké otázky môžete po telefóne očakávať?

 

-Overovacie otázky

Personalista si pri telefonáte overuje údaje uvedené v životopise ako napr. najvyššie dosiahnuté vzdelanie, aký dlhý čas ste pôsobili v predchádzajúcich zamestnaniach a pod. Môže sa opýtať aj na dôvody odchodu z vášho doterajšieho zamestnania.

-Osobné otázky

V tomto prípade budú personalistu zaujímať dôvody vášho záujmu o ponúkanú pozíciu. Na túto otázku by ste mali pohotovo reagovať a mali by ste vedieť svoje rozhodnutie obhájiť. Môžete napr. svoje znalosti a skúsenosti porovnať s inzerovanými požiadavkami na kandidáta.

Aby ste po telefóne zanechali čo najlepší dojem musíte zvládnuť nielen obsahovú stránku telefonátu, ale aj formálnu stránku. Personalista nevidí vašu mimiku, gestá, k dispozícii máte jedine svoj hlas.

Preto by ste mali veľkú pozornosť venovať :

  • Tempu hovoru a pauzám

Hovorte o niečo pomalšie než máte vo zvyku. Slová či vety, ktoré chcete zdôrazniť, povedzte pomaly. Menej dôležité úseky prednášajte rýchlejšie. Nevyhýbajte sa pauzám, robia slovný prejav zrozumiteľnejším a sú výhodné pre vás aj pre pýtajúceho sa. Vám umožňujú rozmyslieť si obsah toho, čo chcete vyjadriť, pýtajúcemu uľahčia zapisovať si poznámky.

  • Používajte spisovnú slovenčinu

Vyhýbajte sa slangovým slová, nárečovým slovám a pod.

  • Eliminujte rušivé vplyvy

Mali by ste sa tiež vyhnúť hluku v pozadí a pokiaľ je to možné, buďte v miestnosti sami.

Pokiaľ ste sa vo vašom životopise uviedli aktívnu znalosť cudzieho jazyka je možné, že telefonický rozhovor bude prebiehať práve v ňom. Preto si dávajte pozor na to, aby ste v životopise uvádzali len pravdivé údaje. V opačnom prípade by ste si mohli veľmi uškodiť.

Ak ste sa práve dohodli s personalistom na pracovnom pohovore, gratulujeme vám. Teraz však máte iba jednu šancu na to, aby ste urobili čo najlepší dojem- máte na to 30 sekúnd.

 

 

 

About Ywet 242 Articles
Sme skvelá dlhoročná partia báb vo veku od 28-65 rokov. Každá z nás sa venuje niečomu inému - je medzi nami pedagogička, sociálna pracovníčka, diplomovaná zdravotná sestra, kaderníčka a stylistka a ja sa venujem podnikaniu. Po dlhom vyčerpávajúcom dni potrebujem relax a pre mňa je relaxom písanie.Tak sme dali dohromady svoje vedomosti a koníčky a vznikol Lifestylový magazín Dámska jazda. Budeme sprevádzať ženy ich každodennými starosťami a radosťami, prinášať novinky z oblasti módy a krásy, zdravia, prezradíme Vám tajomstvá harmonického rodinného života, niečo dobré si navaríme a upečie a hlavne sa zabavíme.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.