Ako na pestovanie levandule a ktorým chybám sa pri pestovaní vyvarovať?

Pestovanie levandule sa oplatí. Svojimi fialovými, modrými, ružovými alebo bielymi kvetmi krásne ozdobí a prevonia našu záhradku alebo balkón. Kvety aj listy levandule majú v domácnosti široké využitie, napríklad v kuchyni aj kozmetike. Pestovanie levandule pritom nie je náročné, prvých kvetov sa dočkáme už na začiatku leta. Ako na pestovanie levandule a ktorým chybám sa pri pestovaní vyvarovať? Tu je niekoľko rád.

Pestovanie levandule

Levanduľa potrebuje slnečné stanovište, môžeme ju pestovať na záhrade, balkóne aj na skalkách. Pestovanie levandule na priamom slnku nám pomáha, aby mala farbu i arómu čo najintenzívnejšiu. Levanduli sa darí v ľahšej a skôr suchej zemine, má rada priepustnú pôdu, nie je náročná na živiny. Semená levandule sadíme na jar, ideálne v februári a marci, do misky alebo truhlíka. Pestujeme pri teplote okolo 20 ° C. Vyrastené sadenice presádzame po otužení na otvorený záhon v máji a júni, do sponu 45 x 60 cm.

Strihanie

Ak chceme dosiahnuť mohutnejšieho kvetenstvo, nesmieme zabudnúť na strihanie. Vetvy levandule zrezávame po odkvitnutí. Môžeme použiť záhradnícke nožnice. Mierne zostrihnutie ihneď po odkvitnutí je doporučované tiež preto, aby rastliny netvorili semená. Vďaka tomu budú mať v nasledujúcom roku viac sily pre tvorbu nových kvetov.

Rozmnožovanie

Pestovatelia najčastejšie pestujú levanduľu lekársku (Lavandula officinalis). Množenie levandule prebieha v apríli, odrezkami polodrevitých stoniek. Na jeseň množíme odrezkami z nekvitnúcich výhonov. Tiež sa množí semienkami.

Využitie levandule

Levanduľa je najmä vo Francúzsku pestovaná pre kozmetický a farmaceutický priemysel. Kvety levandule sa v domácnosti používajú ako súčasť bylinných zmesí.

Levanduľa má upokojujúce účinky na ľudský organizmus. Nálev z čajovej lyžičky kvetov levandule upokojuje nervy, tíši bolesti hlavy, pomáha pri nespavosti, nervozite, závratoch a pomáha pri trávení.

Z levandule si môžeme pripraviť relaxačný kúpeľ, hojí rany. Masáže olejom z levandule pomáhajú pri reumatických bolestiach, dne a majú povzbudzujúci účinok.

Levanduľa sa používa ako vonná esencia do rôznych prostriedkov napríklad na umývanie alebo na upratovanie. Kvety levandule tiež sušíme a pokladáme do šatníkovej skrine na bielizeň. Nielenže bielizeň prevonia, ale tiež odpudzuje šatňové mole.

Zväzočky sušených levandúľ sú zaujímavou dekoráciou.

Sušené kvety levandule patria aj do zmesi provensálskych bylín a hodia sa napríklad k duseným pokrmom…

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.