Pár tipov ako doma prežiť horúce leto bez klimatizácie

Tie horúčavy sú už na nevydržanie. To nie je ale dôvod, aby sme trpeli. Riešením môže byť nákup klimatizácie, ale nie každý si ju môže dovoliť a nie každý ju doma aj chce. Existujú triky a tipy, ako skúsiť teplotu doma trochu zraziť a prežiť aj saharské horúčavy.

Žalúzie a rolety

Ak využívate vonkajšie rolety, nastavte ich tak, aby nepúšťali slnečné lúče do bytu. Ak ich nemáte, zamyslite sa nad tým, či by sa neoplatilo do nich investovať.

Vnútorné žalúzie sú síce podstatne lacnejšie, ich nevýhoda však je, že sú vo vnútri a tým pádom je s nimi aj teplo zo slnečných lúčov, ktoré zachytávajú. Ale aj len vnútorné žalúzie sú stále lepšie, než okná pred slnkom vôbec nekryté. Dôležité je nepustiť slnečné lúče do bytu.

Prúdiaci vzduch je oveľa príjemnejší ako nehybné dusno

Kúpte si domov ventilátor. Tie stropné najmenej prekážajú, prenosné majú výhodu v tom, že ich dáte tam, kde je najviac využijete. Ventilátor ale teplotu sám nezníži (vlastne svojou prevádzkou trochu prikuruje), takže keď pôjdete z bytu, pokojne ho vypnite.

Ďalšie tipy ako nebyť varený-pečený

  • Večer pred spaním otvorte okná tak, aby sa nočným vzduchom vnútorné priestory vychladili. Nezabudnite okná zabezpečiť, aby ich vietor v noci nezabuchol. Sledujte tiež predpoveď počasia, aby vás neprekvapil silný dážď.
    Ráno či dopoludnia, každopádne skôr ako začnú horúčavy, okná zavrite a pokiaľ je to možné, zamedzte prístupu vonkajšieho horúceho vzduchu dovnútra. Ak musíte cez deň predsa len vyvetrať, použite okná smerujúce na sever. Ak vaše okná na sever nesmerujú, vyberte tie , na ktoré ešte slnko priamo nepáli.
  • Ak nič nezaberá a vy musíte byť doma, hoci je tam na umretie, dajte si ľadovú sprchu. Nie teplú, nie vlažnú, ale ľadovú. Môžete sa chladiť aj tým, že si oblečiete navlhčené tričko a namočíte vlasy.
  • Nesušte doma mokré prádlo. Oveľa lepšie sa znášajú vysoké teploty s nízkou relatívnou vlhkosťou než s vysokou. Keď si doma sušením bielizne urobíte vzduch ako v práčovni, bude vám len horšie. Pokiaľ máte doma vlhkomer, snažte sa, aby relatívna vlhkosť nepresiahla 50%.
  • Nevarte jedlá s dlhou dobou varenia a nepečte, zbytočne by ste si tým len pridávali na °C. Doprajte si dostatok tekutín, ale s alkoholom počkajte až na chladný večer.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.