Ako sa čo najlepšie pripraviť na pôrod-tehotenská profylaxia, cvičenie pre tehotné, opora v tehotenstve a sprievod pri pôrode, literatúra a súrodenec.

V dobe kedy sa tehotenstvo blíži ku koncu, môžu budúcu mamičku začať prepadať rôzne obavy a stavy nepokoja. Okrem mnohých fyziologických zmien ako je zadýchavanie, nutkanie na časté močenie a rada ďalších, môžu sa objaviť aj časté zmeny nálad. Tieto pramenia prevažne zo strachu z pôrodu alebo sa objavuje nervozita súvisiaca so starostlivosťou o novorodenca.

Určitá miera strachu a nervozity patrí ku všetkému čo je pre človeka nové, nepoznané. Tehotenstvo a pôrod medzi takéto situácie patrí úplne samozrejme. Dôležité je však pozitívne myslenie a viera, že všetko dopadne výborne. Pôrod dieťatka je pomerne dlhou a bolestivou záležitosťou, ale spomienky na bolesť a strach sa hneď rozplynú pri pohľade na bábätko.

Možnosti k upokojeniu duše a tela budúcej mamičky

Základom je zistiť o pôrode čo možno najviac. K tomu môže pomôcť:

  • Tehotenská profylaxia (predpôrodný kurz) – kde sa nastávajúce mamičky dozvedia všetko čo pôrod a popôrodné obdobie prináša, aké príznaky pôrodu môžu očakávať, ako pri pôrode správne dýchať, možné polohy pri pôrode alebo alternatívy k tíšenie pôrodných bolestí.
  • Cvičenie pre tehotné – je možné navštevovať od samého začiatku tehotenstva. Žena sa tu naučí správne dýchať a posilniť potrebné svalstvo. Cvičenie tiež prispieva k celkovej duševnej pohode.
  • Opora v tehotenstve a sprievod pri pôrode – v súčasnej dobe už nie je otecko očakávaného potomka na “druhej koľaji”. Môže sa aktívne zúčastniť vyššie spomínaných tehotenských kurzov. Muž by mal tiež vedieť čo tehotenstvo a pôrod znamená, aké príznaky pôrodu sa môžu objaviť. Potom pri pôrode nebude príťažou, ale naopak oporou svojej manželke. Je preto vhodné, aby bol žene oporou i počas tehotenstva, nielen psychickou, ale i tou fyzickou.Nastávajúca mamička by ho mala požiadať kedykoľvek o pomoc, či už s domácnosťou, upratovaním alebo napr. s nákupmi. Oporu v tehotenstve a pri pôrode môže taktiež zaistiť pôrodoná asistentka alebo dula.
  • Literatúra – v súčasnosti je veľké množstvo kvalitnej literatúry popisujúcej priebeh tehotenstva a pôrodu. Vhodné je tiež nejasnosti konzultovať priamo s lekárom, ktorý je v danej oblasti najlepším odborníkom a všetko potrebné vysvetlí.
  • Súrodenec bábätka – áno, aj tento bod je veľmi dôležitý. Starší súrodenec by mal byť súčasťou  príprav na príchod bábätka a to hlavne z jedného jednoduchého dôvodu, ktorým je žiarlivosť. Už od začiatku je vhodné s dieťatkom o bábätku hovoriť, zapojiť ho do príprav, nákupov a taktiež do výberu mena. Pokiaľ má váš drobček v brušku doma už staršieho súrodenca, prežívať čakanie na jeho príchod by mal spolu s vami. Doprajte mu možnosť hovoriť s vami – rodičmi o narodení súrodenca. Dajte mu priestor k vyjadreniu svojej radosti a možno i obáv z príchodu bračeka alebo sestričky. Tešte sa spoločne na príchod súrodenca. Nechajte ho hladkať bábätko v brušku a cítiť jeho pohyby. Staršie dieťa môžete zapojiť do príprav na príchod súrodenca napr. nákup výbavičky, skladanie postieľky a pod. Aj napriek veľkej radosti z druhého tehotenstva, nezabudnite si nájsť čas, kedy sa venujete výhradne staršiemu dieťaťu, jeho starostiam alebo záľubám.

 

Prevzaté z Beťárik.sk

2 Comments

  1. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays..

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.