Ako sa jednoducho a bez chémie zbaviť buriny, alebo ako si pripraviť už na jeseň pôdu na jarný výsev

Neustály boj s burinou pozná každý záhradkár. Popri klasickom a prácnom vytrhávaní buriny však existujú aj techniky ako proti burinám bojovať efektívne, dlhodobo a bez vynaloženia veľkej námahy:

Základom je prevencia proti burine

Množstvo buriny, ktoré sa dostane do našej pôdy môžeme však značne zredukovať jednoduchými opatreniami:

  • Nikdy nenechajte burinu vo vašej záhrade vysemeniť sa. Ak sa to stane, vaše problémy s burinou sa zväčšia mnohonásobne.
  • Používajte mulč. Praktická je najmä mulčovacia tmavá fólia, ktorá vás odbremení od náporu burín hlavne pri zelenine, ktorá sa nesadí príliš nahusto, no aj pri okrasných záhonoch. Alternatívou je hrubá vrstva organického materiálu (slama, drevná štiepka, drobná tráva po skosení trávnika…) a ich kombinácia.
  • Zeleninu saďte hustejšie tak, aby v plnom vzraste úplne pokrývala pôdu a tak znemožnila semenám burín vzklíčiť
  • Zvážte používanie trvalo vyvýšených záhonov/hriadok.  Tie vám značne uľahčujú boj proti burinám, pretože pri nich väčšinou absentuje preorávanie a strojová kultivácia pôdy a semená burín, ktoré sú v spodnejších vrstvách sa nedostávajú na povrch kde môžu vzklíčiť. Vyvýšené záhony sú tiež úrodnejšie a tým umožňujú hustejšiu výsadbu rastlín čím sa prirodzene vytláčajú buriny.
  • Používajte predom pripravené sadeničky. Predpestované sadenice rastlín v skleníku alebo v interiéry budú mať pred burinou náskok a práce pri odburiňovaní budú tak jednoduchšie. 

Ako sa buriny zbaviť?

  • použitím priehľadnej a nepriehľadnej fólie

Najjednoduchší spôsob ako sa zbaviť buriny a pripraviť pôdu pre sadenie bez nežiadúcich semien burín je použitie krycej fólie. Najskôr záhon výdatne polejeme a prikryjeme na mesiac priehľadnou fóliou. Semená burín, ktoré sa nachádzajú v pôde, pôsobením tepla, svetla a vlhka vzklíčia. Potom prikryjeme záhon na ďalší mesiac nepriehľadnou fóliou. Všetky vyklíčené rastliny uhynú a po odkrytí máme čistú pôdu bez buriny, pripravenú na sadenie.

Môžeme to robiť skoro na jar, no ešte lepšou alternatívou je jeseň, kedy po zbere úrody prikryjeme v mesačných intervaloch záhony priehľadnou a nepriehľadnou fóliou a na celú zimu necháme záhon prekrytý priehľadnou fóliou. Takto môžeme stihnúť aj skorú jarnú výsadbu niektorých druhov zeleniny. Výhodou tejto metódy je že pôda neeroduje, nestráca vlhkosť a čistá, bez burín zostáva vyhriata a pripravená až kým sa nerozhodneme sadiť.

  • pôdu kultivujte

Aj pri dodržiavaní prevencie sa počas sezóny dostane menšie množstvo semien buriny do vašej záhrady. To dokážeme odstrániť jednoduchou povrchovou kultiváciou pôdy špeciálnou kultivačnou motykou. Stačí ak medzi vysadenými rastlinami narušíme pôdu do hĺbky 1-2 cm. Takáto jednoduchá kultivácia (a nie vytrhávanie už vyklíčenej buriny) zabráni semenám burín úplne vzklíčiť a my si tak ušetríme veľa problémov s odburiňovaním. Práca s kultivačnou motykou je jednoduchá a rýchla, takže hravo zvládnete aj väčšie plochy.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.