Ako sa stať v hocičom lepším ako väčšina iných

Na základe vlastných skúseností som spísala postup, ako sa pomerne rýchlo naučiť čokoľvek tak, že budete lepší ako väčšina ľudí. Ale asi vás nepoteším. Nejde o žiadne čarovanie a tiež musím povedať, že čo funguje mne, nemusí fungovať všetkým. Ale je tu vysoká cca 87% pravdepodobnosť, že to pomôže aj vám.

Základom je kombinovať PRAX a VZDELÁVANIE

Prečítate si niečo, vyskúšate to. Alebo naopak – vyskúšate a potom prečítate, ako sa to má robiť správne. Pretože práve pri takomto striedaní sa vám bude všetko postupne skladať ako puzzle. Zrazu zistíte v praxi, že AHA, toto je ono… ale predstavovala som si to síce úplne inak, keď som to čítala, ale fajn, nabudúce už budem vedieť.

Prax

Bezpochyby sa najviac naučíte robením konkrétnej veci. Nebojte sa faktu, že tomu nerozumiete. Iba to skúste. Neskúsiš – nevieš.

Áno, také jednoduché a zároveň ťažké to je. Postupne ako budete mať viac a viac „tréningov“ za sebou, začnete objavovať zákonitosti ako to funguje a ďalšie zručnosti sa už budete vedieť učiť rýchlejšie.

Aby ste sa v danej veci pohybovali dopredu, je potrebných 3-5 tréningov týždenne (Paretovo pravidlo). Mne aj iným sa osvedčilo že týždenne je:

1 tréning = zbytočnosť, žiadne napredovanie

2 tréningy = ozaj len minimum, malé napredovanie

3 tréningy = pomer cena:výkon, super – štandardné napredovanie

4 tréningy = super napredovanie, chcete byť v tom lepší ako väčšina priemeru

5 a viac  = keď v tom chcete byť fakt majster

Vzdelávanie

Pri niektorých záležitostiach nie je na škodu najskôr si o tom niečo prečítať – môže vám to pomôcťneodpadnúť hrôzou pri prvom skúšaní. Ale na začiatok by som to so štúdiom nepreháňala. Čo najskôr nabehnite do skúšania danej veci. Uvediem príklad so saltom: Môžete si prečítať milión kníh o tom, ako sa majú správne robiť saltá. Stavím sa s vami, že ho aj tak neurobíte, kým to nevyskúšate desiatky krát.

Keď si danú vec trošku pochytáte a myslíte to s ňou vážne, je na čase serióznejšie zapojiť mozog:

  • kúpiť si najlepšiu knihu v danom obore a potom prečítané skúšať v praxi
  • čítať tipy a triky k danej veci od uznávaných odborníkov
  • dostať sa do komunity, sledovať filmy a dokumenty k vašej téme

Tip

Najbrutálnejšie napredovanie v danom skille zabezpečíte tým, že si nájdete mentora – trénera. Pretože to, čo budete skúšať systémom pokus – omyl, robiť začiatočnícke chyby, točiť sa v kruhu a neefektívne využívať čas a peniaze. To všetko vám vie správny mentor – tréner ušetriť.

Ak to s niečím myslíte vážne, rozhodne si niekoho nájdite. (Jedna hodina práce / tréningu s mentorom vám ušetrí 10 a viac hodín vlastného snaženia.)

Veľmi veľa ľudí sa učí vizuálne, resp. keď vidia danú činnosť. Snažte sa účastniť toho, keď daný skill predvádza váš mentor alebo hocijakí profíci. (Chcete behať, pozerajte bežcov. Chcete variť, pozerajte kuchárov. Chcete prednášať, pozerajte perfektné prednášky….)

Ako byť najlepší na svete

Nalejme si čistého vína. Ak chcete v niečom patriť k svetovej špičke, alebo chcete byť v tom najlepší v celom vesmíre, potrebujete pridať ešte tieto 3 body:

  • 5-10 rokov premysleného, hustého tréningu pod dohľadom skúsených mentorov (resp. celý život)
  • naštudovať a hltať všetko okolo, čo je k danému skillu a jeho príbuzným
  • veľký kus talentu na daný skill (prípadne rozvinutie talentu tým, že ste daný skill začali robiť ako malé dieťa)

Keď vyskúšate tento postup aspoň na jednom skille a sami zažijete, že to funguje, potom si uvedomíte, že ste schopní dosiahnuť čokoľvek. Že je to vždy iba otázka praxe (tréningu), vzdelávania sa a času.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.