Ako vyťažiť zo svojej záhradky maximum – bez veľkej námahy a bez chémie

Aby sme vyťažili z pôdy ktorú máme k dispozícii čo najviac zdravej a krásnej úrody, budeme potrebovať len zdravý sedliacky rozum, pár € ako počiatočné náklady (tie sa vám bohato vrátia už 1. sezónu) a ideme na to.

Príprava pôdy zeleným hnojením.

Zelené hnojenie je najrýchlejší a zároveň jednoduchý spôsob ako dodať pôde výživný humus, prevzdušniť ju a vytiahnuť tak drahocenné živiny z hĺbky na povrch.

Z pôdy odstránime všetky zvyšky predchádzajúcej úrody a zbavíme ju buriny. Potom plochu spracujeme do hĺbky len niekoľko cm. Semeno sejeme husto rozhadzovaním, nemusíme robiť riadky. Na 1 ár potrebujeme asi 2,5 kg hrachu, vlčieho bôbu, ovsa alebo pelušky, 2 kg viky, 20 dkg ďateliny. Horčica, facélia alebo pohánka sa dáva v množstve 20-30 dkg na ár. Semeno sa hrabľami zapraví do pôdy a je dobré ho utlačiť.

Ideálne by bolo siať po výdatnom daždi, pretože zelený porast potrebuje veľa vlahy, ak je sucho a chceme mať dobrý výsledok, musí sa porast zavlažovať. Ked už majú rastliny cca 20-30 cm, môžme pokosiť a nechať týždeň vädnúť. Potom vidlami zapravíme do pôdy a všetko na zimu zakryjeme tmavou fóliou a necháme odpočívať…

Kompost z našej kuchyne

Čo robíte doma s odpadom zo zeleniny, ovocia, vaječnými škrupinami, rolkami od toaletného papiera … ? Vyhadzujete, alebo nosíte na záhradné kompostovisko. Prečo ale tento odpad nevyužiť oveľa efektívnejšie a to na vermikompost?

Vermikompost /biohumus/naturhumus je vysoko účinné prírodné hnojivo s veľmi špecifickými účinkami, “vyrobené” kalifornskými dážďovkami. Tie sa živia baktériami rozkladajúcimi rastliny a vďaka ich tráviacemu ústrojenstvu vzniká dážďovkový kompost. Je v ňom omnoho viac užitočných baktérii ako v bežnom komposte a ničia patogénne baktérie (pôvodcovia chorôb). Exkrementy dážďoviek majú totiž vyšší obsah auxínových látok, cytokinínov (hormónov mladosti), giberelínov (hormónov stimulujúcich rast) a voľných aminokyselín ako kompost záhradný.

Vďaka obsahu týchto látok vermikompost podporuje zakoreňovanie a rast rastlín, zvyšuje množstvo a kvalitu plodov pri zelenine a ovocí, predlžuje dĺžku kvitnutia pri okrasných kvetoch, či už v záhradke alebo v črepníku. Rastliny hnojené vermikompostom sú zdravšie, netrpia chorobami, majú k dispozícii oveľa väčšiu biomasu, viac kvetov a plodov a tým pádom aj vyššie výnosy.

Toto hnojivo vyrábajú dážďovky úplne prirodzenou cestou a vďaka tomu sú všetky prospešné látky rastlinám k dispozícii v natívnej forme a preto sú aj lepšie vstrebané (o 80-90%), než z bežného kompostu (40-50%), alebo umelo vyrobeného hnojiva. Vermikompostom sa rastliny nedajú prehnojiť, pretože sa jedná o úplne prírodný produkt.

Vermikompost sa ľahko vstrebáva, takže ho možno aplikovať aj na povrch pôdy napríklad pri trávnatých plochách alebo pri bežnom hnojení rastlín. . Humínové kyseliny nenájdete v žiadnom inom hnojive, vytvárajú ich len dážďovky a sú pre rastliny veľmi prospešné.

Použitie:

Kry: do jamy nasypať 0,5-1,5l vermikompostu.

Priesady rastlín: do jamy nasypať 250-300ml v priamom kontakte s koreňmi.

Trávnik: na 1m2 aplikovať 150-250ml 2 x ročne.

Ovocinárstvo: 1,5-3l na mladý strom, 5-8l na plne rodiaci strom.

Kvetináče a izbové rastliny: kvetináč s priemerom 15-20 cm 50-100ml , 25-30 cm 150-200ml aplikovať každé 2-3 mesiace.

Jednotlivé aktívne zložky vermihumusu  pôsobia komplexne po celú dobu vegetácie a zabezpečujú tak rastline neustály dostatok všetkého, čo potrebuje ku zdravému rastu a tvorbe plodov. Pri prehnojení nemá spaľujúce účinky. Červie exkrementy sú kondicionérom pôdy, regenerujú a znovu zúrodňujú vyčerpanú pôdu.

Pre porovnanie vermihumus obsahuje 40-60% dokonalých stabilizovaných organických látok, rašelina iba 10% z celkového obsahu 80% organických  látok, hnoj dobytka 12% , stabilných organických látok z celkových 45%.

Pri jeho aplikácii už nie je potrebné dodávať pôde žiadne ďalšie hnojivá.

 

Pozrite si preto aj Chov kalifornských dažďoviek a návod na výrobu vermikopostéra

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.