AUTIZMUS – komplikovaná psychická porucha na celý život

Autizmus

je pomerne rozšírené aj keď nie vždy rozpoznané progresívne ochorenie, ktoré postihuje cca 1 z 2500 ľudí. Zvyčajne sa prejavuje už v prvých troch rokoch života. Ide o komplikovanú psychickú poruchu, ktorá trvá celý život. Kedysi sa prepokladalo, že autizmus spôsobuje psychická trauma, dnes sa vedci prikláňajú k názoru, že ide skôr o poškodenie mozgu.

Zatiaľ sa nepodarilo dokázať, že by pri vzniku autizmu zohrávala významnejšiu úlohu strava a neexistuje ani diéta, ktorá by toto ochorenie mohla vyliečiť. Autisti často veľmi lipnú na svojich stravovacích návykoch a ich strava je veľmi jednotvárna. Nedá sa však povedať, že by trpeli podvýživou.

Hoci je známe, že u väčšiny detí nesúvisí ich abnormálne správanie so stravou, rodičia možno vypozorovali, že po niektorom jedle alebo nápoji sa ťažkosti dieťaťa zhoršujú. Bežný jedálny lístok obsahuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú chemické pochody v mozgu. Čaj, káva a niektoré nápoje obsahujúce kofeín môžu vyvolať zmeny v správaní detí, napr. zvýšenú podráždenosť a nervozitu.

Ak máte pocit, že sa po niektorých potravinách správanie vášho dieťaťa zhoršuje (National Autistic Society uvádza predovšetkým jablká, pomaranče a paradajky), zapisujte si všetko čo vaše dieťa zje. Poznačte si či nezjedlo niektorú z podozrivých potravín a neskôr ju zo stravy radšej vylúčte. Pozorne si všímajte aj to, či sa podozrivá prísada nenachádza aj v hotových jedlách. Ak v priebehu mesiaca nedôjde k zlepšeniu, môžete danú potravinu opäť zaradiť. Podráždené správanie vášho dieťaťa môže súvisieť aj s nedotatkom niektorých potravín. Z dietetického hľadiska je pre autistické deti najdôležitejší vyvážený príjem rôznych druhov potravín.

Zmeny stravovacích návykov

Nedávne pokusy s vitamínovou terapiou ukázali, že vysoké dávky niektorých vitamínov – najmä B6 – priaznivo vplývajú na správanie detí. Vitamínovú terapiu robte len pod lekárskym dohľadom a neodporúča sa skôr, kým sa nevykonajú klinické testy.

JEDZTE VEĹA

  • jedál zodpovedajúcich vyváženej strave, vrátane ovocia, zeleniny, hydiny, rýb, strukovín a orechov.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.