Dáte si kávu?

Vo svete sa každý rok vypije viac ako 400 miliárd šálok kávy. Škandinávci jej spotrebujú najviac – každý rok vypijú asi 1 286 sedemgramových šálok, čo je na osobu 9 kg kávových zŕn. Domáci kávovar s mlynčekom využívame skoro na plné obrátky aj u nás. Slovač spotrebuje ročne 2.5 kg kávy ročne, čo je „iba“ 357 šálok.

Prečo máme radšej kávu ako čaj?

O tom, či a prečo pijeme radšej kávu ako čaj, podľa vedcov rozhoduje typ našej genetickej výbavy. Určujúcim je vraj spôsob vnímania horkej chuti.
Ľudia sa v tomto ohľade delia na tri základné skupiny podľa toho, ktorá z troch predložených látok im pripadá viac horká.

Prvá skupina považuje za prevažne horkú chuť kofeínu, druhá chinín a tretia látku s názvom propyltiouracil, používanú ako liečivo. Výsledky štúdie ukázali, že ľudia, ktorí sú geneticky predisponovaní na vnímanie kofeínu ako najviac horkej chuti, majú v obľube práve kávu. Naopak ľudia, podľa ktorých je horký chinín alebo propyltiouracil, pijú kávu menej.

Prekvapivé výhody pitia kávy

Znižuje riziko niektorých chorôb

Štúdia vedcov z Harvardu dokázala, že pitie 1-3 šálok kávy každý deň môže značne znižovať riziko cukrovky. Rovnaká štúdia tiež preukázala zníženie rizika Parkinsonovej choroby (a to až o 80%) a riziká rakoviny hrubého čreva (o 25%). Popíjanie kávy môže tiež prospievať ženskému zdraviu. Podľa štúdie ženy, ktoré pijú 4 šálky kávy denne, môžu znížiť riziko rakoviny prsníka o 40%.

Antioxidanty v káve zlepšia vaše zdravie

Šálka kávy obsahuje viac ako tisíc antioxidantov, ktoré sú nevyhnutné pre naše zdravie. Antioxidanty pomôžu zmierniť zápal spôsobený artritídou, pomáhajú organizmus zbaviť sa toxínov z okolitého prostredia a neutralizujú voľné radikály, ktoré môžu spôsobovať priberanie na váhe. Čím viac antioxidantov v tele, tým lepšie bude telo vyzerať zvnútra aj navonok.

Vďaka káve budete múdrejší

Hlavnou zložkou kávy je kofeín. Tento stimulant je najčastejšie užívanou psychoaktívnou látkou na svete. Kofeín podporuje mozgovú činnosť a zlepšuje koncentráciu. Pravidelná konzumácia kávy tiež podľa odborníkov zlepšuje kognitívne schopnosti, zlepšuje myslenie a schopnosť riešiť problémy a navyše pomáha pri problémoch s psychikou…

Aby káva nestratila svoje účinky a chuť

Svoj kávovar servisujte pravidelne, aby ste predišli prípadným poruchám stroja a aj znehodnoteniu inak lahodného nápoja. Budete tak môcť pri každej príležitosti očariť svojich priateľov a blízkych šálkou voňavej kávy.

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.