Detský nábytok a aké princípy je teda dobré zohľadniť pri plánovaní detského hniezda?

Detská izba nie je obyčajná izba. Je to vrcholne multifunkčný priestor. Často plní zlúčenú funkciu spálne a herne, neskôr študovne a akejsi tínedžerskej obývačky. Pri jej zariaďovaní preto hľadajte detský nábytok a riešenie tak, aby im bol dopriaty zdravý spánok a aj podnetné prostredie pre rozvoj dieťaťa. 

Ďeťom to najlepšie alebo výber vhodnej izby 

Záleží od času, kedy a koľko hodín, má dieťa v izbe tráviť. Deti prežijú vo svojej izbe zväčša niekoľko rokov a pre svoje hry potrebujú priestor. Dajte im preto tú najlepšiu a najväčšiu miestnosť, akú môžete. Dôležité je slnečné svetlo pre hry po väčšinu dňa. Preto sú ideálne izby orientované na juhovýchod až juh, alebo na juhozápad až západ. Východné izby sú výborné pre detské spálne, lebo slnko ráno zobudí malých spáčov keď ich cez okno pošteklí na pupku.

Vyberte vhodný detský nábytok

Ideálne je, keď nábytok dokáže doslova rásť s deťmi. Ďalším kritériom je bezpečnosť a zdravotná nezávadnosť. Vyhnite sa nábytku s ostrými hranami ako aj nábytku vyrobeného chemickými lepidlami či z mäkčených plastov. Najlepší nábytkári dnes ponúkajú variabilné zostavy so zdravotne nezávadnými povrchovými úpravami.

Pri výbere rozhoduje nielen váš rozpočet ale i vek dieťaťa. Bábätká majú iné potreby než škôlkari a školáci. Záleží koľko chcete investovať a po koľkých rokoch plánujete vymeniť dojčenský nábytok za študentskú izbu.

Finta pri súrodeneckom konflikte záujmov

Detská izba býva často priestor zdieľaný súrodencami rôzneho veku i pohlavia. Ako na izbu pre súrodencov s konfliktom záujmov? Vymedzte každému aspoň opticky či symbolicky vlastný kútik. Dievča môže mať svoj malý budoár aj s postieľkou na jednej strane izby, zatiaľ čo jej brat bunker v protiľahlom rohu.

Detská obývačka a útočisko pre dorast

Malé deti vyhľadávajú spoločnosť. Doplňte do detskej izby rozťahovacie kreslo alebo posteľ pre príležitostné detské návštevy a decká vás za to budú milovať. Tínedžeri uprednostňujú súkromie a radi si nábytok aj izbu prispôsobujú vlastným predstavám. Ponechajte im priestor pre vlastné nápady. Neskôr v izbe iste pribudne zábavná a hifi technika, a samozrejme počítač. Dohliadnite, aby elektrické prístroje boli umiestnené čo najďalej od miesta na spanie a počas spánku odpojené od zdroja napätia.

Náš tip : Umožnite deťom podieľať sa na tvorbe ich priestoru. Spýtajte sa ich, čo sa im páči a čo by si sami priali vo svojej vlastnej izbe. Nechajte ich spolurozhodovať v nákupnom procese, môže to byť zábava pre ne i pre vás. Dovoľte, aby sa v detskej izbe objavila aspoň ich obľúbená farba či motív. Je smutné, keď dieťa musí strpieť zariadenie svojej izby len kvôli naplneniu dizajnérskych ambícií svojich rodičov.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.