Ktoré dlažby na terasu nepopália naše nohy ani v 45°C horúčavách a sú zároveň aj príjemným luxusom?

Sú to dlažby na terasu z prírodného kameňa

Kameň má v našich domovoch a záhradách veľa rôznych využití. Od dlažby na terasu z prírodného kameňa cez obklady, chodníky a cesty, až po dekoračné účely. Každý druh prírodného kameňa má svoje špecifické vlastnosti a požiadavky na údržbu, preto je potrebný pri výbere toho správneho druhu dbať na niekoľko faktorov:

– účel a použitie prírodného kameňa

– vplyv poveternostných podmienok na kameň

– zaťažovanie požadovanej plochy, prípadne frekventovanosť pohybu

– farba a farebná stálosť – náročnosť údržby prírodného kameňa

– použitie správnej stavebnej chémie – lepidlá, penetrácia, impregnácia

– správna realizácia (pokládka) prírodného kameňa

Dlažby na terasu z travertínu sú optimálnou kombináciou designu, životnosti a minimálnej údržby. Travertín ako prírodný kameň má prakticky neobmedzenú životnosť, je mrazuvzdorný a po chemickej úprave impregnáciou aj protišmykový a nenasiakavý materiál. Vďaka týmto vlastnostiam sa najčastejšie v exteriéri využíva ako dlažba na terasy, ale aj ako vonkajší obklad, či na príjazdové cesty.

Travertín je druh vápenca, ktorý vzniká vyzrážaním  sladkovodných minerálnych, prípadne termálnych prameňov. Pre travertíny je charakteristická pórovitá štruktúra. Farba horniny je premenlivá v závislosti od prímesí. Môže byť biely až svetložltý, prípadne svetlosivý, fialový. Levický zlatý ónyx je navyše páskovaný.

Kamenná dlažba na terasu aj okolo bazéna

Terasy z travertínu sú úplne bezúdržbové a farebne stále, netreba ich každý rok pretierať a olejovať ako iné materiály.

Travertín je aj úžasne praktický. Okrem toho, že vyžaduje minimálnu údržbu, dokáže zachrániť vaše telo od modrín a kosti od zlomenín. Vďaka miernej pórovitosti sa na travertíne nepošmyknete, preto je vhodný aj okolo bazénov.

Jedným z dôvodov prečo väčšina víl v USA či Austrálii má terasy z travertínu je jeho akumulačná schopnosť. Aj na priamom slnku pri 45 stupňoch totiž môžete naň stúpnuť kľudne bosou nohou. Večer pri grilovaní zase toto akumulované teplo uvoľňuje čo je mimoriadne príjemné.

Dlažby na terasu z travertínu, či okolo bazéna vždy boli, sú a budú symbolom luxusu, vkusu a nadhľadu majiteľa. Originalita a nadčasový dizajn je to, čím sa prírodný kameň líši od obyčajných materiálov.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.