Kolika novorodencov a bežná intolerancia laktózy

Ošemetná dojčenská kolika

Dojčatá vo veku niekoľko dní až mesiacov často trpia kolikou. Ťažkosti sa zvyčajne začínajú čoskoro po narodení a prestávajú asi vo veku 3 mesiacov. K prejavom patria náhle kŕčovité bolesti, ktoré sa väčšinou objavujú večer. Dieťatko nepretržito hlasno plače, často priťahuje nôžky k hrudníčku, bruško má tvrdé a napäté. Príznaky ustúpia až po niekoľkých hodinách – často potom ako dieťa vypustí vetry alebo stolicu.

Aké sú príčiny?

Rôzni odborníci uvádzajú rôzne príčiny – bolestivosť brucha, poprehĺtaný vzduch, nedostatočné nasýtenie, prekŕmenie, črevné alergie a dokonca rodičovský stres.

Odborníci uvádzajú, že niektoré deti s kolikou trpia zlým znášaním potravín. Podľa nich sa vo vzácnych prípadoch stáva, že mliečne produkty, hlavne kravské mlieko a syry, ktoré konzumuje dojčiaca matka, vyvolávajú tieto koliky-ide vlastne o nám známu, bežnú intoleranciu laktózy. Ďalší odborníci obviňujú alkohol, kofeín, rôzne ovocie a zeleninu, tiež korenené jedlá v matkinej strave.

Riešenie

Dojčiace mamičky by mali eliminovať alebo dokonca vylúčiť zo svojho jedálnička potraviny, ktoré môžu koliku vyvolať alebo zhoršiť, ako sú napr. napr.: karfiol, brokolica, ružičkový kel, uhorky, cibuľa, paprika, káva a príliš korenené jedlá. Zároveň prostredie, v ktorom mamička kojí, by malo byť vždy pokojné a príjemné.

Ak je však detská kolika spôsobená nízkou produkciou laktázy, diskomfort dieťaťa výrazne ustane alebo skončí až po pridaní enzýmu laktáza, obsiahnutého napr. aj vo výživovom doplnku ColiPrev®, do mlieka, tekutej dojčenskej stravy alebo dojčaťu priamo do úst.

ENZÝM LAKTÁZA

Vysokoaktívny enzým laktáza sa získava z huby Aspergillus oryzae, ktorá je stabilným a biologicky aktívnym zdrojom laktázy a je stabilný aj v pH žalúdočnej kyseliny.

Enzým laktáza je prírodný enzým, ktorý sa nachádza v tenkom čreve a  pomáha tráviť laktózu. Keďže mlieko tvorí základnú súčasť dojčenskej stravy a mnohé dojčatá prechodne trpia nedostatočnou produkciou enzýmu laktáza, dochádza práve ku spomínanej intolerancii laktózy, ktorá sa spája s detskou kolikou. Nestrávená laktóza, ktorá prechádza črevami, spôsobuje už spomínané nadúvanie, plynatosť, kŕče v brušku, hnačku. Pridanie enzýmu laktáza do mlieka či dojčenskej stravy pomáha však týmto symptómom predchádzať.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.