Dovolenka Bulharsko a malé deti – čo na to hovorí pediater ?

Dnes už rodičia veľmi neriešia v akom veku svoje dieťa zoberú 1. krát na dovolenku k moru. Nie je výnimkou, že vycestujú aj s polročným bábätkom. Detskí lekári to síce nezakazujú, ale ani neodporúčajú.

Dovolenka Bulharsko a rady detského lekára

Dieťaťu do jedného roka je jedno, či je na dovolenke alebo nie. Ide skôr o to, že k moru chcú ísť rodičia. Ak už veľmi chcete vycestovať, určite by ste mali cestovať až po treťom mesiaci veku dieťaťa, keď má za sebou základné očkovania.

Lietadlom alebo autom?

Pri plánovaní dovolenky je nutné myslieť na viaceré veci. Ide najmä o výber destinácie a spôsob dopravy k moru.

Už jedenapolročné dieťa zvládne cestu napr. na dovolenku do Bulharska. V lietadle či autobuse, kde je veľa ľudí, uzavretý priestor a klimatizácia, však hrozí, že dieťa môže ochorieť. Pri ceste autom si korigujete cestu podľa jeho potrieb.

Ak sa už rozhodnete pre cestu lietadlom, pri štarte a pristávaní by dieťa pre vyrovnávanie tlaku malo radšej piť – či už si ho priložíte k prsníku, alebo mu podáte čaj z fľašky. Dieťa si však vie pomôcť aj samo – plačom.

Exotika NIE, dovolenka Bulharsko ÁNO

Prostredie by sa nemalo výrazne líšiť od toho, na ktoré je dieťa zvyknuté. Príliš veľa zmien naraz môže spôsobiť, že bude uplakané a nervózne.

S jedlom radšej neexperimentujte. Dieťa v pohode vydrží aj monotónnu stravu, napríklad kuracie mäso so zemiakmi či ryžou. Nedávajte mu ochutnávať jedlá, ktoré nikdy predtým nejedlo, pretože neviete, ako zareaguje.

Na všetko používajte kupovanú balenú vodu. Nielen na pitie a umývanie ovocia, ale aj na umývanie zubov. Ľad a chladené nápoje deťom nedávajte.

Pitný režim je však dôležitý, ale deti by sme nemali nútiť piť nasilu.

Hotel alebo súkromie?

Jednou z dôležitých podmienok je, aby dieťa nebolo príliš rušené a zároveň aby nerušilo. Preto sú vhodnejšie apartmány v súkromí než hotely.

Dieťa má tak zabezpečené súkromie, navyše je možnosť uvariť mu jedlo, na aké je zvyknuté, ľahšie sa dodržiava režim a eliminujete možnosti ochorenia, pretože je tam menej ľudí.

Bazén alebo more?

Nezabúdajte ani na to, že kúpanie v chlórovanej vode bazéna nie je práve najvhodnejšie pre malé deti. Preto pediater jednoznačne odporúča more, hlavne pre alergikov.

Ako chrániť dieťa pred slnkom?

Pre dojča nie je pobyt na priamom slnku vhodný vôbec. Pri dieťati mladšom ako jeden rok sa riadime zásadou: čím je mladšie, tým kratší čas by malo byť na slnku. Opatrní musíme byť aj v polotieni. Pokrývka hlavy a dostatok tekutín sú podmienkou. Pre väčšie dieťa sú vhodné slnečné okuliare.

Pri mori musíme pamätať na zosilňujúci efekt odrazeného slnka od piesku a od vodnej hladiny. Poludňajšie ostré slnko je nevhodné nielen pre deti, ale aj pre nás dospelých.

Všetko už vieme, tak vyrážame smer – dovolenka Bulharsko

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.