Kedy tam už budeme? Netrpezlivé deti vám dokážu cestu autom k moru zmeniť na nočnú moru.

Kto má posledné slovo?

Pri plánovaní cesty je úplne prvoradý komfort vodiča, ktorému sa musia prispôsobiť všetci – aj deti. Či tým šoférom budete vy, váš partner, alebo niekto iný, je to vodič čo bude mať posledné slovo pri rozhodovaní , kedy vyraziť z domu.

Cesta v noci

Ak pre osobu za volantom nie je nočné šoférovanie problém, alebo sa budete striedať, je nočné cestovanie s deťmi výhodnejšie. Vyhnete sa pražiacemu slnku, komunikácie sú voľnejšie, cesta trvá kratšie a deti ju z väčšej časti prespia.

Je dobré, ak si popoludní pred cestou môže vodič niekoľko hodín pospať. Ak to nebudete vy, zoberte deti von, aby bol doma pokoj, prípadne spolu baľte veci do auta. Cieľom je aj čo najviac deti, aby sa na sedenie a spánok v aute doslova tešili. Z domu vyrazte približne hodinu predtým, ako zvyčajne chodia spať.

Ráno si privstaňte

Ak ste sa rozhodli cestovať počas dňa, snažte sa z domu vyraziť čo najskôr, najlepšie okolo štvrtej ráno. Okrem potravín na cestu by ste mali mať všetky veci už večer zbalené a naložené v aute. Raňajky nachystajte tak, aby ste ich mohli podávať v aute.

Rátajte s častými pauzami počas cesty a aj ich dodržiavajte! Každú hodinu, hodinu a pol kratšiu 10 minútovú a raz za tri hodiny minimálne polhodinovú. Na zastávku okolo obeda vyberte miesto, na ktorom sa deti môžu vybehať. Zvýšte šance, že vaša ratolesť pri jazde popoludní “zalomí”. Ak zaspí, zbytočne nezastavujte a prejdite koľko sa vám dá.

Keďže väčšiu časť cesty pôjdete prakticky po slnku, ideálne je mať auto s klimatizáciou. No aj tak vezmite slnečné clony na okná. Ak je to možné, tak autosedačku počas cesty premiestňujte na stranu, kde na dieťa nebude svietiť slnko. Alebo deti striedajte.

Vychytajte chyby

Ak ste spolu ešte neabsolvovali dlhšiu cestu, skúste sa vopred otestovať. Vyberte sa k starej mame alebo na výlet naprieč Slovenskom. Zistíte tak, ako vaše dieťa znáša dlhý pobyt v aute, čo mu v ňom robí dobre a čo mu naopak chýba.

Keď trpíte cestovnou horúčkou, skúste svoju nervozitu nedať pred dieťaťom najavo. Snažte sa ho pripraviť a nadchnúť pre to, čo vás čaká vrátane dlhej cesty. Rozprávajte kam sa chystáte, čo tam budete robiť, prezerajte si obrázky a fotografie. Vysvetlite mu, že aj samotná cesta je vlastne výlet a ak ju zvládne, sľúbte mu odmenu.

Čo nezabudnúť

Dieťa ktoré sa hrá, nehnevá. A platí to aj v aute. Základ je nabaliť dostatok hračiek, zábaviek a zopár prekvapení. Nové hračky vyťahujte, keď je dieťa už veľmi unudené alebo podráždené. Dávkujte ich po jednej a dostatočným časovým odstupom, aby vám zásoby vydržali až do cieľa.

Nezabudnite zobrať aj obľúbené knihy, papier na kreslenie a pastelky, pexeso či karty. Hračky by mali byť rôznorodé. Koncentrácia pozornosti 3-ročného dieťaťa je 10-15 minút. Na vekovej úrovni 4-5 rokov je to 15-20 minút a u 6-ročného 20-30 minút. Asi takto dlho sa dokáže sústredene venovať jednej činnosti. Potom musíte zaujať jeho pozornosť inak. Preto je nevyhnutné premyslieť si dostatok aktivít dopredu.

Aj keď ste navigátor a udržiavač dobrej nálady šoféra, sadnite si aspoň občas dozadu k deťom a intenzívne sa im venujte. Čítajte si, hrajte karty. Pohladkajte deti, pobozkajte. držte ich za ruku, nech cítia, že ste pri nich. Ak to nejde, je nevyhnutné urobiť každú hodinu prestávku, pohýbať sa, pohrať sa s loptou aspoň 15 minút a až potom pokračovať v ceste.

Vytúžený cieľ

Skôr či neskôr príde na rad nástojčivá otázka – “kedy tam už budeme?” Nachystajte si ešte doma mapu trasy, vyznačte štartovací a cieľový bod. Keď sa deti už priveľmi pýtajú, zakreslite na mapke, koľko ste už prešli. Veru, detská trpezlivosť sa natrénovať nedá.

Asi nemáte nervy z ocele, a preto deti vo vlastnom záujme naučte jedno pravidlo. Keď poviete zázračné slovíčko STOP, všetci musia minútu mlčať. Aby to však fungovalo, nemali by ste ho používať častejšie ako 1x za hodinu.

Užite si tú minútu ticha naplno, cesta je ešte dlhá …

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.