Ergonomický nosič a šatka na nosenie detí očami ortopéda

Ergonomický nosič alebo šatka na nosenie (babywearing) je jedným z najlepších spôsobov ako si udržať svoje dieťa čo najbližšie počas celého dňa a umožniť mu tak prežívať spoločný rodinný život. Posilňuje sa väzba medzi rodičom a dieťaťom, umožňuje obidvom pohodlne a zábavne premiestňovať sa z bodu A do bodu B.

Na internete sa vyskytuje veľa dezinformácií o bezpečnosti tohto detského „odevu“. Dávajú do súvisu detské nosiče s problematikou dysplázie bedier a chrbtice, ako je spondlyolýza (zlomenina chrbtice) alebo spondylolistéza (zlomenina chrbtice spôsobujúca nesprávne zarovnanie stavcov). Tieto tvrdenia zvyčajne pochádzajú zo zdrojov bez vedeckej podpory. Neexistuje žiadny dôkaz, že kvalitný moderný ergonomický nosič by spôsoboval spomínané problémy.

Čo hovorí na ergonomický nosič ortopéd-pediater doktor Robert Cho?

„Ako človek, ktorý denne zaobchádza s malými deťmi a deťmi s problémami bedier a chrbtice, môžem povedať, že babywearing je bezpečný a efektívny spôsob prepravy vášho dieťaťa za predpokladu, že nosič udržuje boky v bezpečnej polohe a je dostatočne mäkký a pružný, aby rozptýlil “šok” z chôdze rodiča.

Preto je veľmi dôležité vybrať taký ergonomický nosič pre dieťa, ktorý mu zabezpečí správnu polohu po celý čas, bude flexibilný a mäkký, kvôli šetrnosti ku kĺbom dieťaťa. Bezpečná pozícia pre boky dieťaťa je keď má dieťa nôžky naširoko a ohyb v správnom uhle (kolená a boky = 90 stupňov vzhľadom na trup)“.

Nájdeme ich aj u nás?

Mnohí moderní výrobcovia takéto nosiče ponúkajú. Jedným z nich je napríklad aj ergonomický nosič Lenka Motýle Azur zo 100% bavlny.

Je vhodný od narodenia až do 18 mesiacov veku drobčeka. Nosič sa prispôsobuje postupne ako dieťa rastie a to vďaka možnosti nastavovania šírky aj výšky chrbtovej opierky. Šírka medzi nožičkami sa nastavuje v hornej časti bedrového pásu pomocou sťahovacieho mechanizmu na suchý zips.

Ramenné popruhy sú široké mierne polstrované, je možné ich na chrbte prekrížiť. Ramenné popruhy aj bedrový pás sa zapínajú na pracky. Samozrejmosťou sú poistky (gumičky), ktoré bránia náhodnému rozopnutiu.

Nosič je vybavený kapuckou, ktorá poslúži proti slniečku, vetru a zrolovaná aj ako opierka hlavičky, ak dieťatko v nosiči zaspí, alebo ak ešte samo nedrží hlavičku. Na tento účel je určená aj vyvýšená chrbtová opierka. Na uchytenie kapucky slúžia gumičky, ktoré sa prichytia na háčiky umiestnené na ramenných popruhoch.

Také isté možnosti poskytuje už aj šatka na nosenie detí. Ak ste si stále ako zodpovedný rodič nie istý, alebo by ste uvítali ďalšie usmernenie pred kúpou, poraďte sa so svojím pediatrom alebo detským ortopédom.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.