Kedy kúpiť dieťaťu jeho prvý mobilný telefón?

Pred nástupom do školy nevidíme jediný rozumný dôvod mobilný telefón dieťaťu kupovať. S nástupom do školy sa ale situácia mení. Väčšina detí telefón mať bude, a nech sa akokoľvek budete snažiť pestovať vo vašom dieťati nezávislosť na okolí, tak sa budete stretávať s tým, že aj ono chce niekam patriť, nechce byť “na okraji”.

Tak kedy zadovážiť dieťaťu jeho prvý mobilný telefón? Oplatí sa kúpiť drahší prístroj, alebo stačí lacný so základnými funkciami?

Žiadna ideálna veková hranica neexistuje. Jednoducho kúpte mobilný telefón , kedy to vy uznáte za vhodné. Ak svoje dieťa všade vozíte, telefón prakticky nepotrebuje, keď neberieme do úvahy istý “sociálny nátlak” medzi kamarátmi. Pokiaľ ale vaše dieťa chodí do školy a na krúžky samo, môžete si ho pomocou telefónu trochu ustrážiť.

Možno vám deti budú tvrdiť opak, ale je úplne zbytočné kupovať drahý výkonný smartphone. Veľká časť z ukradnutých telefónov je ročne odcudzená práve malým deťom, ktoré svojou nepozornosťou tieto krádeže uľahčujú.

Ideálne je dať deťom nejaký starší telefón po inom členovi rodiny, ktorý sa vám váľa bez úžitku doma. Ak takýto prístroj doma nemáte, siahnite po cenovo dostupných mobilných telefónoch. Nechoďte však s cenou zas až príliš nízko, predsa len nechcete kupovať za mesiac telefón nový.

Ak máte ratolesť už na II. stupni ZŠ a vyššie, smartphone by ste u zaobstarať mali. S tlačidlovým telefónom by školák mohol zožať medzi kamarátmi zbytočný posmech. Navyše, čím skôr si dieťa začne rozumieť s modernými technológiami, ako sú napríklad práve dotykové displeje, tým lepšie. Kvalitné smartphony sa tiež dajú kúpiť za celkom rozumnú cenu. V tejto cenovej kategórii je obľúbenou značkou mobilný telefón Huawei, potom LG, Samsung a aj stará dobrá Nokia.

Paušál alebo kredit?

Pre malé dieťa kúpte určite predplatenú kartu. Budete mať kontrolu nad tým, koľko váš potomok pretelefonuje a prepíše. U starších detí je možný aj dátový balíček (mládež je viac na internete ako by využívali volania) a útraty je možné riešiť už aj určitou formou spoluúčasti. To zas súvisí s celkovým nastavením vreckového v rodine.

Kontrolujte svoje deti

S vlastným telefónom pre deti prichádza určitá voľnosť. Túto voľnosť by ste však mali mať pod kontrolou, aby sa vám počínanie vašich detí nevymklo z rúk. S aplikáciou Qustodio Parental Control môžete dohliadať na všetko, čo vaše deti v telefóne robia. To znamená aké internetové stránky si prezerajú, s kým si píšu sms alebo s kým telefonujú.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.