Kľúč k tomu, aby ste svojho chlapa nielen pochopili, ale aj spoznali a udržali tam, kde ho chcete mať – pri sebe. 1.časť

Páčil sa vám článok? Odmeňte autora zdieľaním :-)

pošli na vybrali.sme.sk

Dešifrujte jeho ego

Každý z nás sa narodí s rovnakou dávkou neotrasiteľného sebavedomia, no kým dosiahneme vek dospelosti a presekáme sa cez úskalia výchovných praktík svojich rodičov, kolektívne začleňovačky a prvé vzťahové kalamity, môže nám z neho rapídne ubudnúť. A ak sa chyby kopia aj ďalej, nečudo, že sa naše ego ocitá na mrazivej hodnote ťažkých mínusov.

Ženské sebavedomie je nádoba krehučká, prudko rozbitná. No kým na isté kontinuálne vnútorné utrpenie si napokon zvykne každá z nás, lebo to asi k našej prapodstate patrí, mužov nedôvera v samého seba doslova zabíja.

Po príklady nemusíte chodiť do odborných čakární, chlap s chradnúcim egom môže byť aj ten najkrajší, najúspešnejší, najbohatší a najnepolapiteľnejší samec vo vašom okolí. Názor, ktorý o sebe má totoiž vôbec nemusí odzrkadľovať realitu. Ak chcete predísť problémom, naučte sa rozoznať a liečiť najčastejšie úrazy mužského ega.

Ako to funguje

Zraniteľné mužské sebavedomie je krehké sebavedomie, ubíjané komplexmi. Čím viac komplexov si chlapec nesie do dospelého života, tým útlejšie ego má. Komplex môžeme prirovnať k nášľapnej míne, ktorá je zložená z útržkov skúseností, spomienok a silných emócií. Pribudne kedykoľvek počas života, pričom najviac komplexov nazbierame v ranom detstve.

Vznikajú v situáciách, ktoré sú v danej chvíli nad naše možnosti, teda nie sme pripravení im úspešne čeliť a neskôr spôsobujú, že ľubovoľný podnet, ktorý čo i len v náznaku pripomína inkriminovaný pocit hanby, poníženia a zosmiešnenia (nemusíme sa naň vôbec pamätať), vyvolá zakaždým rovnakú reakciu – bránime sa ako o život.

Ak došlo k aktivácii komplexu, ťažko niekto porozumie našej neprimeranej reakcii a takto sa nám vo vzťahoch hromadia nedorozumenia. Súčasťou komplexov bývajú tzv. komplexové vety, ktoré vyslovovali významné osoby na našu adresu. Napríklad otcove slová ” z teba nikdy nebude poriadny chlap”, môžu mať na dospelého syna rovnaký účinok ako pred 20 rokmi a to aj v prípade, že otec už nežije. Komplexy nad nami strácajú moc až vtedy, keď sa nám v príslušných situáciách podarí reagovať zrelším spôsobom a dostaví sa zážitok z úspechu.

Ego a detstvo

Ak ste sa zamilovali do nositeľa pošramoteného ega s príčinami v detstve, asi o tom už viete. A veľa s tým nenarobíte. Niektorí odborníci tvrdia, že najpodstatnejšiu úlohu zohrávajú prvé tri roky života, iní, že prvých sedem. tak či onak, aj keď dnes mama-sekera, ktorá v živote syna nepochválila a v strachu aby nebol rozmaznaný, ho radšej nonstop sekírovala, zrejme nie je aktívne prítomná vo vašom živote, krivda už bola spáchaná.

Chlapček, ktorého budúca osobnosť sa len formuje, jednoducho potreboval len obyčajné pohladenie, povzbudenie, pomaznanie a hlavne pocit, že aj keď sa na 1.krát nebude perfektne bicyklovať, rodičia ho budú ľúbiť rovnako. Nedostatok uznania v útlom veku od jediných a najbližších ľudí je bohužiaľ veľmi častý prípad a ak viete, že váš partner úzkostlivo lipne na pochvale a uznaní okolia, bingo.

Vŕtať sa v pradávnej minulosti a zážitkoch, o ktorých viete málo, večným analyzovaním a vypytovaním neveští nič dobré. Ak ho nahovoríte na návštevu psychológa, super, ak nie, budete s tým musieť žiť. Vrátane vedomia, že stačí jeden neúspech, krivý pohľad, pokazený biznis alebo úspešnejší kolega a z vášho partnera sa dočasne stane uzlík nervov a pochybností o sebe samom.

Najväčšie krivdy na mužskom sebavedomí sú spojené s nedostatočným odpútaním sa od rodičovských autorít. V ideálnom prípade nám rodičia počas detstva pomáhajú naučiť sa spoliehať na vlastné schopnosti, vlastnú hlavu a pocity. Umožnia nám rozhodovať o sebe, mať na výber, niesť zodpovednosť a dovolia nám robiť chyby. Veku primerané nezdary sú totiž najlepším zdrojom poznania a zdravo reagujúci rodičia pomáhajú deťom omyly rozpoznať a napraviť bez hnevu či pohoršovania.

Často však rodičia komplikujú deťom dospievanie a odpútavanie sa prehnanými nárokmi alebo prílišným ochraňovaním. Muž je dostatočne sebavedomý a dokáže spracovať tvrdé rany života, keď je odpútaný od rodičov, čiže autorít a stojí na vlastných nohách. Keď je sám sebou, dôveruje svojmu úsudku, vníma realisticky svoje možnosti i obmedzenia.

 

Pokračovanie – 2. časť

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.