Kľúč k tomu, aby ste svojho chlapa nielen pochopili, ale aj spoznali a udržali tam, kde ho chcete mať – pri sebe. 2.časť

1. časť

Pripútanosť k príkladnej matke

Dospelý muž pripútaný k matke sa nemôže naplno angažovať vo vzťahu s inou ženou. Keďže sa zatiaľ nevystavil zážitku odlúčenia, ktoré ho síce vytrhne z maminej ochraňujúcej náruče, ale umožní mu slobodne kráčať po vlastnej jedinečnej ceste, chýba mu zásadné poznanie, že rozchod neznamená uvrhnutie do večnej samoty.

Kvôli tomu môže byť stále na odchode zo vzťahov, zamestnaní, bytov, krajín… Môže argumentovať, že ešte nestretol tú pravú, dokonalú… Typické sú obrovské nároky na partnerku, ktorá je povinná ho neustále zahŕňať pozornosťou, nehou, láskou, dobrým jedlom a sexom – čím viac, tým lepšie.

Vzťah s ním je veľmi únavný. Napriek enormnému rozmaznávaniu po čase pravdepodobne uňho (aj u svokry) zaregistrujete obavy, že s vami len stráca čas a možno dokonca kvôli vám míňa svoju skutočnú životnú lásku. Tento muž žije v presvedčení, že je mimoriadnym darom pre svet a preto si zaslúži byť mimoriadne milovaný.

Riešenie: Je iba jediné. Partner sa musí naučiť nepoužívať druhých na navodenie svojich príjemných pocitov, ale žiť tak, aby si sám zabezpečil vnútornú rovnováhu. Takže sebarealizácia, trénovanie trpezlivosti pri práci, výdrž napriek prekážkam, dokončovanie začatého, akceptovanie limitov, prekonávanie sklonu k lenivosti.

Žiaľ, ak si sám neuvedomí, že má problém, veľmi ťažko čokoľvek ovplyvníte. Ľahko vás totiž nahradí inou “au-pair”.

Pripútanosť k príkladnému otcovi

V tomto prípade zdanlivo vôbec nie je potrebné odlúčenie od otca, ktorého si okolie váži. Problémom je, že si syn požičal celú identitu svojho otca (a ten možno svojho otca…). Neurobil potrebné objavy o sebe a svete, nestanovil si vlastnú originálnu cestu. Je iba vernou kópiou, pretože otecko ho v detstve naprogramoval, aby kráčal v jeho šľapajach a vyznával rovnaké hodnoty. Títo synovia vyrastajú s obrovským bremenom: “Ak budeš ako ja, len vtedy budem na teba pyšný”.

Oteckovmu synáčikovi sa vynikajúco darí medzi mužmi, podáva solídny pracovný výkon, je bystrý a snaživý. Môže síce trpieť depresiami a pocitmi prázdnoty pre dlhodobé potláčanie emócií, ale tak to už chodí. Má pod kontrolou svoj život, neriskuje, má rád bezpečie a ku všetkému pristupuje rozumne. Vrátane vás.

Máte pocit, že vám venuje málo pozornosti? Že ste preňho málo dôležitá? Nečudujeme sa. Vybral si vás, lebo vás určite schválil jeho otec, ste spoľahlivá, submisívna a neohrozujete jeho dobrú povesť. Vášmu svetu sa ani neusiluje porozumieť, hlavne, že fungujete ako sa sluší a patrí. Celá ilúzia sa často rozpadne na márne kúsky, keď vzornému synovi skríži cestu niečo, čo sa nedá vyriešiť podľa otcovho návodu.

Riešenie: Spomínanú situáciu prinesie sám život a jedine vtedy je šanca, aby sa presvedčil o sile ženskej múdrosti a spoznal doposiaľ nepovšimnuté hodnoty opory, úprimných prejavov strachu, smútku, šťastia, namiesto neustálej sebakontroly.

Vrcholným zážitkom býva odhalenie pravdy, že je hoden lásky aj bez toho, aby splnil čo i len jednu podmienku a podal jedinečný výkon. Lásku si zaslúži už len tým, že existuje. Hrozí však, že pre vzburu príde o otcov obdiv, no je to daň za slobodu.

 

Pokračovanie 3. časť

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.