Kľúč k tomu, aby ste svojho chlapa nielen pochopili, ale aj spoznali a udržali tam, kde ho chcete mať – pri sebe. 3.časť

2. časť

Pripútanosť k deštruktívnej matke

Vzťah s nemilujúcou či neláskavou matkou navodzuje v dieťati nedôveru v seba, druhých i svet. Aj v dospelosti neustále očakáva podobné zaobchádzanie a to, že ho opustia. Každý bližší vzťah pre mladého muža predstavuje nebezpečenstvo, preto sa usiluje všetko v ňom kontrolovať. Skreslene si vysvetľuje správanie milovanej osoby, ktorú upodozrieva zo zrady, krivdy či odvrhnutia.

Muži s touto životnou skúsenosťou sa považujú za zlých ľudí, ktorí nemajú právo existovať a svet takisto vnímajú ako zlý. O to viac sa usilujú vydobyť si právo patriť medzi ostatných. Pre tento typ ľudí sú typické telesné prejavy úzkosti z opustenia (rôzne bolesti, strach z náhlej smrti…).

Nechceme maľovať čerta na stenu, ale problémy s vlastnou hodnotou často vedú k rozvoju narcistickej poruchy osobnosti. To znamená potrebu nekonečného obdivu, presvedčenie o vlastnej výnimočnosti, nadradenosti, dožadovanie sa zvláštnych privilégií s typickou bezohľadnosťou… V tejto kategórii sú aj muži, ktorí fyzicky a psychicky týrajú svoje partnerky a deti ako dôsledok nebezpečnej disociálnej poruchy svojej osobnosti

Riešenie: Prevažne je ním len dlhodobá psychoterapia.

Pripútanosť k deštruktívnemu otcovi

S deštruktívnym otcom sa malý chlapec nikdy nemôže cítiť bezpečne. Je v pozícii červíka, ktorému musí byť jasné, že obor ho môže v každom okamihu zašliapnuť do zeme a už vôbec nesmie ani len pomyslieť na to, že má na výber. Vždy sa musí prispôsobiť nesplniteľným požiadavkám otca-despotu, permanentne znášať jeho kritiku, výsmech, svoje pocity viny a hanby. Zúfalo však hľadá spôsob, ako sa otcovi zapáčiť a získať si jeho uznanie.

Závažnou komplikáciou pre tento typ mužov je paranoidná porucha osobnosti. Zaseknutý vo svojej urazenej samoľúbosti bude chronicky upodozrievať každého z úmyslu uškodiť mu, napríklad bude trápiť svoju partnerku neexistujúcimi dôkazmi o nevere.

Riešenie: Prestať bojovať o otcovo prijatie. Víťazstvo nad ním znamená ísť vlastnou cestou. Ľahko sa to povie. Synovia pravdepodobnejšie uviaznu v osídlach otcov, úporne rivalizujú aj s inými mužmi a dožadujú sa uznania aspoň od nich. Naučia sa byť tvrdí a neúprosní k sebe i druhým.

Je nevyhnutné, aby sa syn prestal podceňovať a vnímať druhých ako lepších od seba. A v tom mu výrazne môžte pomôcť vy. Ak totiž zažije vzťah so ženou, ktorá ho vrelo príjme bez podmienok a nespochybňuje jeho hodnotu, je to na dobrej ceste.

 

Pokračovanie 4.časť

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.