Konferenčný stolík nie je naozaj konferenčný

Konferenčný stolík je zažitý názov, ktorý nás sprevádza už od päťdesiatych rokov. Ani dnes tento stolík nechýba v žiadnej obývačke a predsa pri ňom nikto neusporadúva konferencie. Prečo ho teda máme? V obývacej izbe potrebujeme mať totiž neustále po ruke nejakú plochu, na ktorú by sme si mohli odkladať poháre s dobrým pitím, diaľkové ovládanie, alebo napríklad aj noviny…a keď si muži myslia, že ich nevidíme, tak si naň vykladajú aj nohy 😀

Kým v predchádzajúcich rokoch býval len rýdzo účelovým a nie príliš nápaditým kusom nábytku, dnes sa často stáva dominantným solitérom, ktorý vyniká svojim dizajnom. K dispozícii máme konferenčné stolíky rôznych tvarov, veľkostí, farieb, ale aj materiálov.

Existujú pravidlá pre jeho nákup?

Rozmer – veľkosť konferenčného stolíka by sme mali prispôsobiť veľkosti a dispozičnému riešeniu miestnosti, v ktorej ho chceme mať. Tiež by sa mal veľkostne i tvarovo hodiť k sedacej súprave. Ak hľadáme stolík do domácnosti, sú vhodnejšie ľahké a menšie modely, ktoré sa dajú ľahko prenášať. Mohutné masívne konferenčné stolíky sa hodia skôr do kancelárií a k tým si nezabudnite vybrať vhodné konferenčné stoličky alebo kreslá.

Tvar – konferenčné stolíky sú stále samozrejme v klasickom obdĺžnikovom či štvorcovom tvare, ale ak máte radi originalitu, môžete siahnuť aj po rôznych nápaditejšie tvaroch, ako je ovál, kruh, ale aj všelijaké mnohouholníky, špirály, abstraktné či 3D tvary a keďže dizajnéri nepoznajú hranice, môžete naraziť aj na naozaj nevšedné kúsky. Jediné, čo musí zostať, je dokonale rovná odkladacia plocha stolíkov, inak by ich funkcia stratila zmysel, všetky ostatné línie môžu byť akokoľvek dynamické.

Materiál a povrchová úprava

Drevo – najčastejšie používaným materiálom na výrobu konferenčných stolíkov stále zostáva drevo, pretože je na dotyk i pohľad veľmi príjemný materiál, ktorý vytvára teplo domova. Klasické drevené konferenčné stolíky sú dnes v najrôznejších variantách. Nie je problém vybrať taký, ktorý bude dokonale ladiť s existujúcim nábytkom v obývacej izbe či kancelárii.

Sklo – veľmi obľúbené sú aj konferenčné stolíky z tvrdeného skla, ktoré sa hodia predovšetkým do menších obývačiek, pretože pôsobia vzdušne, decentne a opticky toľko nezaplácnou priestor. Hitom sa stali stolíky s farebným či mliečnym sklom, prípadne s kombináciou lesklého a mliečneho povrchu.

Plast – konferenčné stolíky z plastu už tiež našli svoje miesto v mnohých domácnostiach, vyzerajú totiž veľmi moderne a zároveň elegantne. Medzi ich prednosti patrí nekonečná farebná škála a tiež možnosť kombinácie farieb. Navyše nemusí byť ani jednofarebné, vybrať si môžete napríklad také plastové konferenčné stolíky, na ktorých budú geometrické či abstraktné vzory, kvetiny či bodkami. Plastové stolíky sú navyše ľahké a tak sa s nimi dobre manipuluje.

Kameň – koho uchvátil nezameniteľný vzhľad prírodného kameňa, môže si zaobstarať konferenčný stolík s krycou doskou z prírodného mramoru, travertínu a žuly. Povrchy stolíkov sú najčastejšie leštené a hrany obrúsené a takisto naleštené. Ich výhodou je nevtieravý luxusný vzhľad, trvanlivosť, stabilita a ľahká údržba. Sú však trochu ťažšie a tak sa s nimi horšie manipuluje.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.