Krbové kachle nie sú len zdrojom príjemného tepla – ušetria vám až stovky € ročne !

Všetky krbové kachle majú v sebe ukrytú poéziu horiaceho ohňa, ktorý ľudstvo sprevádza odnepamäti.

Na čo myslieť pri výbere?

Keď budete vyberať krbové kachle, je najdôležitejšie sa zamerať na ich výkon a tiež si musíte odpovedať na tri základné otázky

  • Aký ťah má komín alebo akú účinnú výšku má komín
  • Aký je priemer dymovodu
  • Aký veľký priestor potrebujeme vykurovať

Ak chcete vykurovať staršiu stavbu, budete potrebovať 2x väčší výkon, než keď kupujeme krbové kachle do novostavby. Najskôr však musíte vedieť, koľko m³ potrebujete vykúriť. To zistíte, keď vynásobíte úžitkovú plochu príbytku výškou stropu.

Ďalej pokračujete jednoduchým orientačným výpočtom. Vychádzate vždy z toho, že potrebujete 1 kW k vyhriatiu 20 m³ starého domu a 1 kW k vyhriatiu 40 m³ novostavby.
To znamená, že keď máte vykúriť napríklad 100 m³ príbytku, potom vydelíte 100 m³ spomínanými 40 m³ a dostanete číslo 2,5. A to je ten správny výkon našich budúcich kachlí.

Ak si vyberiete krbové kachle so slabším výkonom než aký potrebujete, potom sa budete snažiť ich výkon navýšiť. To zapríčiní prehrievanie, ktoré môže viesť k popraskaniu a znehodnoteniu celých kachlí.
Keď naopak zakúpite kachle s príliš vysokým výkonom, budete mať prekúrené. Preto sa budete snažiť výkon utlmiť, napríklad tým, že budete prikladať minimum paliva. To však bude mať za následok nielen zadymené predné sklo kachlí, ale v neposlednom rade tiež nebudú krbové kachle fungovať tak, ako majú.

Aká je návratnosť výdavkov na krbové kachle?

Ak napríklad bývate v dome cca 150 m² a ten má tepelnú stratu 10 kW, je celý vykurovaný len plynom, tak ročné náklady na kúrenie sú cca 1200-1400€. Ročná spotreba zemného plynu presahuje 2 000 m³.
Keď však prejdete na vykurovanie krbovými kachľami s výmenníkom, ročné náklady na kúrenie by boli takmer polovičné, teda cca 600-700€. Ročná spotreba dreva by bola necelých 15 m³. To teda znamená, že investície do krbových kachlí sa vám a vašej rodine vrátili za cca 1 rok.

Aká je životnosť krbových kachlí?

Životnosť kachlí je priamo úmerná kvalite materiálu a technológii výroby. Najbežnejšia konštrukcia je plechová, pretože všeobecne platí, že kvalitná liatina je drahšia ako plech rovnakej kvality. Je dôležité vybrať si kachle a kachľové náradie iba od overených výrobcov.
Potom sa životnosť kachlí pri zodpovednom zaobchádzaní počíta až na desiatky rokov. Generálna oprava by u nich nemala byť potrebná. Ak majú kachle výrobnú vadu, určite sa prejaví počas záručnej doby

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.