Kto usporí na odvodoch viac – SZČO alebo S.R.O ?

Je úplne prirodzené, že každý podnikateľ sa snaží maximalizovať svoj čistý zisk. Väčšina ľudí, ktorí podnikajú na Slovensku, si založia živnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným resp. si kúpia S.R.O na kľúč Ready Made. Otázkou ale je, čo je výhodnejšie a kedy sa oplatí mať spoločnosť s ručením obmedzeným a kedy živnosť. Odpoveď nie je jednoznačná.

Odvody živnostníka

Ako živnostník – SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba) budete musieť platiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Výška odvodov závisí od vašich príjmov. Čím vyššie budú vaše príjmy, tým vyššie budete platiť aj odvody.

Odvody s.r.o.

Ak ste majiteľom S.R.O a nie ste zamestnaní, situácia s odvodmi je iná. Zo samotného titulu majiteľa – spoločníka S.R.O žiadne odvody platiť nemusíte.

Musíte platiť odvody do zdravotnej poisťovne

Ak nie ste zamestnancom ani SZČO, do sociálnej poisťovne nemusíte platiť žiadne odvody. Avšak ako súkromná osoba, bez ohľadu na to, či ste majiteľom eseročky, si musíte platiť zdravotné odvody.

Ak ste zároveň aj zamestnancom, máte túto povinnosť už vybavenú. Zdravotné odvody za vás platí zamestnávateľ – či už je to vaša vlastná firma alebo iný zamestnávateľ.

Ak máte popri S.R.O. aj živnosť, tiež už máte túto povinnosť vybavenú, pretože si musíte platiť zdravotné odvody ako SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba).

Prejdeme na eseročku?

Povedzme si to priamo: kúpiť Ready made spoločnosť je v posledných rokoch najčastejším riešením vysokých odvodov živnostníkov a ostatných SZČO. A to aj v prípade “jednoosobových” eseročiek ako pokračovania freelancerov a aj za cenu nárastu agendy či problémov s “vyberaním” peňazí z firmy. Jednoducho komu vyskočia odvody na napr. 600 EUR mesačne, už často dlho neuvažuje a z tohto hľadiska podnikaním formou eseročky jednoducho ušetrí.

 

A ešte jeden rozdiel, ten najzásadnejší

Medzi živnosťou a s.r.o. je, že pri živnosti ručíte za záväzky firmy aj svojím súkromným majetkom, ale pri S.R.O iba majetkom firmy – váš súkromný majetok je nedotknuteľný.

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.