Vedeli ste, že kúpele Brusno sa po prvýkrát písomne spomínajú už v roku 1424?

História kúpeľov Brusno

História kúpeľov je úzko spätá s dedinkou Sv. Ondrej. Po prvýkrát sa písomne spomínajú v roku 1424, a to v súpise domény hradného panstva Ľupča. V listine sú obe obce uvedené pod jedným názvom villa utraque Zenthandras – obce svätojánske.

Vo farskej kronike v Medzibrode sú liečivé pramene písomne doložené od roku 1818.

V roku 1834 sa začalo s výstavbou prvého kúpeľného domu. Rozvoj obcí nastal najmä po vybudovaní železničnej trate z Banskej Bystrice do Podbrezovej v roku 1884.

Viacero kúpeľných domov tu bolo postavených najmä počas a po 1. svetovej vojne. Po roku 1944 však boli kúpele Brusno značne zničené, obnovené boli až železiarňami Podbrezová.

V roku 1960 bolo Brusno zlúčené s dedinkou Sv. Ondrej. V roku 1985 tu bol otvorený najväčší kúpeľný dom Poľana, ktorý funguje dodnes.

Liečivé pramene a ich účinky

Postupne tu začalo vyvierať 6 prameňov – Ludwig, Paula, Hedviga, Ondrej, Vepor, Ďumbier, ale dnes využívajú kúpele Brusno len 4 – Ondrej, Ludvik, Paula a Ďumbier.

Všetky majú prakticky rovnaké chemické zloženie, pričom všetky sú využívané na pitnú kúru a prameň Ondrej súčasne k príprave minerálnych uhličitých kúpeľov.

Prameň „Ondrej“ je tiež plnený do fliaš a expedovaný do maloobchodnej siete pod obchodným názvom „Brusnianka“.

Vody sa používajú najmä na pitné kúry a minerálne kúpele. Účinok pitných kúr je najvýraznejší pri ochorení tráviaceho ústrojenstva a účinok minerálnych kúpeľov je najmä pri ochoreniach srdcovo-cievneho, pohybového a kožného aparátu.

Wellness pobyty a liečenie

Kúpele v Brusne môžte využiť nielen na odporúčanie lekára, ale aj ako samoplatca formou wellness pobytov.

K dispozícii máte 42 jednolôžkových izieb s prístelkou, 79 dvojlôžkových izieb, 3 bezbariérové izby a 4 apartmány. V každej z nich je samostatné sociálne zariadenie s vaňou alebo sprchovým kútom, signalizačné zariadenie, televízny prijímač so satelitným príjmom, rádio, telefón, chladnička s minibarom, trezor a pripojenie na internet. Každá izba má balkón s krásnym výhľadom na okolitú prírodu.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.