Vedeli ste, že kúpele Brusno sa po prvýkrát písomne spomínajú už v roku 1424?

Páčil sa vám článok? Odmeňte autora zdieľaním :-)

pošli na vybrali.sme.sk

História kúpeľov Brusno

História kúpeľov je úzko spätá s dedinkou Sv. Ondrej. Po prvýkrát sa písomne spomínajú v roku 1424, a to v súpise domény hradného panstva Ľupča. V listine sú obe obce uvedené pod jedným názvom villa utraque Zenthandras – obce svätojánske.

Vo farskej kronike v Medzibrode sú liečivé pramene písomne doložené od roku 1818.

V roku 1834 sa začalo s výstavbou prvého kúpeľného domu. Rozvoj obcí nastal najmä po vybudovaní železničnej trate z Banskej Bystrice do Podbrezovej v roku 1884.

Viacero kúpeľných domov tu bolo postavených najmä počas a po 1. svetovej vojne. Po roku 1944 však boli kúpele Brusno značne zničené, obnovené boli až železiarňami Podbrezová.

V roku 1960 bolo Brusno zlúčené s dedinkou Sv. Ondrej. V roku 1985 tu bol otvorený najväčší kúpeľný dom Poľana, ktorý funguje dodnes.

Liečivé pramene a ich účinky

Postupne tu začalo vyvierať 6 prameňov – Ludwig, Paula, Hedviga, Ondrej, Vepor, Ďumbier, ale dnes využívajú kúpele Brusno len 4 – Ondrej, Ludvik, Paula a Ďumbier.

Všetky majú prakticky rovnaké chemické zloženie, pričom všetky sú využívané na pitnú kúru a prameň Ondrej súčasne k príprave minerálnych uhličitých kúpeľov.

Prameň „Ondrej“ je tiež plnený do fliaš a expedovaný do maloobchodnej siete pod obchodným názvom „Brusnianka“.

Vody sa používajú najmä na pitné kúry a minerálne kúpele. Účinok pitných kúr je najvýraznejší pri ochorení tráviaceho ústrojenstva a účinok minerálnych kúpeľov je najmä pri ochoreniach srdcovo-cievneho, pohybového a kožného aparátu.

Wellness pobyty a liečenie

Kúpele v Brusne môžte využiť nielen na odporúčanie lekára, ale aj ako samoplatca formou wellness pobytov.

K dispozícii máte 42 jednolôžkových izieb s prístelkou, 79 dvojlôžkových izieb, 3 bezbariérové izby a 4 apartmány. V každej z nich je samostatné sociálne zariadenie s vaňou alebo sprchovým kútom, signalizačné zariadenie, televízny prijímač so satelitným príjmom, rádio, telefón, chladnička s minibarom, trezor a pripojenie na internet. Každá izba má balkón s krásnym výhľadom na okolitú prírodu.

 

 

About Ywet 243 Articles
Sme skvelá dlhoročná partia báb vo veku od 28-65 rokov. Každá z nás sa venuje niečomu inému - je medzi nami pedagogička, sociálna pracovníčka, diplomovaná zdravotná sestra, kaderníčka a stylistka a ja sa venujem podnikaniu. Po dlhom vyčerpávajúcom dni potrebujem relax a pre mňa je relaxom písanie.Tak sme dali dohromady svoje vedomosti a koníčky a vznikol Lifestylový magazín Dámska jazda. Budeme sprevádzať ženy ich každodennými starosťami a radosťami, prinášať novinky z oblasti módy a krásy, zdravia, prezradíme Vám tajomstvá harmonického rodinného života, niečo dobré si navaríme a upečie a hlavne sa zabavíme.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.