Kurzy prvej pomoci – mal by ich absolvovať každý z nás?

Kurzy prvej pomoci by sa mali stať tým úplne najzákladnejším vzdelaním každého z nás.

Z výsledkov prieskumu agentúry TNS vieme, že až 78 % ľudí si myslí, že v prípade potreby by vedeli podať 1. pomoc. Podľa docenta Viliama Dobiáša, lekára záchrannej zdravotníckej služby však toto číslo vôbec nie je reálne. Jeho skúsenosti z praxe dokazujú, že je to len 5 až 10 % ľudí. Takže v porovnaní s vyspelými krajinami sme na tom biedne. „Tam už ľudia pochopili, že záchranka nedokáže prísť do 3 minút a svedkovia vzniku úrazu, alebo náhleho ochorenia musia 1. pomocou prekryť obdobie do jej príchodu, čo je približne 10 až 12 minút. Ak sa neposkytne 1. pomoc okamžite, hrozia trvalé následky a veľakrát až smrť,“ konštatoval MUDr.Dobiáš.

Kurzy prvej pomoci sú pre získanie vodičského oprávnenia povinné

takže náš malý ženský kolektív ich absolvoval tiež. Získané vedomosti a zručnosti sme už nie raz využili pri ratovaní našich akčných deťúrencoch – vdýchnutá fazuľka, zabehnuté jabĺčko, vyrazený dych pri naháňačke, vyvrtnuté členky….

Tiež opatrujeme svojich zostarnutých rodičov a je super keď vieme rozoznať či ide len o bežnú nevoľnosť alebo srdcovú príhodu. Máme natrénované čo robiť pri zlomenine, pri popálenine (určite nie potierať olejom, alebo vaječným bielkom)….Vieme kedy volať 112 a kedy 155 aby sme nestrácali drahocenné minúty.

Nevedomosť kradne životy.

Vedeli ste, že neposkytnutie prvej pomoci je u nás na Slovensku trestný čin? Podľa zákona hrozí trest 2 roky nepodmienečne za mrežami, ak človek neposkytne potrebnú pomoc osobe v nebezpečenstve smrti alebo s ťažkou ujmou na zdraví. Pri dopravnej nehode je dokonca trestná sadzba o rok vyššia.

Nevedomosť, neistota, strach poskytnúť tak potrebnú pomoc kým dorazia profesionálni záchranári nám vie ukradnúť roky života na slobode. Vie nás odlúčiť od našich milovaných a nechá nás žiť s tým hrozným pocitom, že našou “vinou” bol vytrhnutý z inej milujúcej rodiny človek – navždy.

Akákoľvek 1. pomoc je lepšia ako žiadna. Naučme sa ju cez akreditované kurzy prvej pomoci poskytovať.

 

Tip pre vás:

Je úplne prirodzené ak máte pri resuscitovaní (umelé dýchanie+masáž srdca) obavy z nákazy nejakou infekčnou chorobou, je v poriadku ak vám nie je príjemné dýchať do úst páchnucemu, zanedbanému opilcovi. Kľudne môžte umelé dýchanie vynechať, postačí masáž srdca … ale aj takýto človek si zaslúži našu pomoc a my sme povinní mu ju poskytnúť.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.