Lieky a slnko sa nemusia znášať

Svrbenie kože, začervenanie, opuchy, pľuzgiere. Stačí aj malá prechádzka po slnečnej pláži a je z vás pacient v kožnej ambulancii. Bez riadneho oblečenia chrániaceho pokožku sa pekný slnečný deň môže skončiť bolestivo.

Najmä ak užívate lieky, ktoré zvyšujú citlivosť kože na ultrafialové UV- A žiarenie. Podráždená koža sa bráni vytváraním protilátok, ktoré poškodzujú kožné bunky, koža začne nebezpečne reagovať.

“Desiatky tisícov pacientov na Slovensku ohrozuje v lete kombinácia slnka a užívaných liekov. Ide najmä o kardiakov, psychiatrických pacientov, ale aj chorých, užívajúcich antibiotiká,” upozornila manažérka liekovej politiky Dôvery Monika Lainczová.
Citlivú reakciu na slnečné žiarenie možno očakávať aj vtedy, ak ste pred opaľovaním použili voňavku, umyli sa parfémovaným mydlom alebo použili parfémovaný krém.

Keď slnko nie je lekár

Reakcie pokožky na slnko, vyvolané vzájomnými účinkami liekov a slnečného žiarenia (alebo žiarenia zo solária), sa nazývajú fotosenzitivita. Tá môže vyvolať fototoxickú alebo fotoalergickú reakciu.

Pacientov môže potrápiť slnko nielen počas leta, ale aj v zimných mesiacoch, dokonca niektorí môžu byť citliví aj na umelé svetlo  interiérových lámp.
Ide aj o minúty

Niekedy stačí pár minút, aby sa na koži pacienta objavila fototoxická reakcia: pred slnečným žiarením nechránená pokožka začne červenať, objavia sa na nej pľuzgiere, vyrážky, miestami svrbenie alebo  pigmentové škvrny (hyperpigmentácia). Ak si nedáte pozor opakovane, koža sa vám “zavďačí” rýchlejším starnutím, a čo je horšie, zvyšujete riziko vzniku rakoviny kože.

Pobyt na priamom slnku by mali zvážiť ľudia chorí na srdce alebo psychiatrickí pacienti. Lieky, ktoré dlhodobo užívajú, môžu spôsobiť spomínané vedľajšie účinky, ako sú nepríjemné popáleniny, opuchy, vyrážky.

Zásah až do imunity

Menej časté sú fotoalergické reakcie pokožky, o to väčšie dopady majú na zdravie pacienta. Tie už vyvoláva zmena imunitného systému zapríčinená práve reakciou liekov na UV žiarenie. Svrbenie a ekzém alebo alergická kontaktná dermatitída sa ukážu 24 až 72 hodín po vystavení sa žiareniu. Objavia sa aj na tých miestach na vašom tele, ktoré ste slnku nevystavovali.

Ak už vaše lieky spôsobili alergickú reakciu vyvolanú imunitnou odpoveďou, zníženie dávok liečiva nepomôže. Odborníci odporúčajú len dôslednú ochranu pred slnkom.

Kto si má dávať pozor na kombináciu slnko a lieky

Chemické látky v liekoch a UV žiarenie sa vzájomne neznášajú pri viac než 300 druhov  liekov. Vyvolať môžu fototoxické aj fotoalergické reakcie. Patria k nim hlavne antibiotiká, voľnopredajné lieky na bolesť a zápaly, diuretiká, retinoidy, lieky proti plesniam a na lieču srdcovo-cievnych chorôb.

Srdciari do tieňa

Výskyt fotosenzitívnej reakcie  sa v rôznych zdrojoch uvádza u 30 až 50 percentách pacientov užívajúcich antiarytmiká. Mierna citlivosť na svetlo môže pretrvať až do štyroch mesiacov po vysadení lieku. Kožná pigmentácia postupne vymizne, ale môže pretrvať aj niekoľko rokov. Problémom je nielen dávka lieku, ale aj jeho dlhodobé užívanie.

Nebezpečnú reakciu môže spôsobiť najmä  liečivo amiodarón, ktoré sa často predpisuje vo vysokých dávkach počas pobytu v nemocnici, kde hospitalizovaní neprichádzajú do styku so slnečným žiarením. Preto by si pacienti po prepustení do domácej starostlivosti mali dávať pozor na pobyt na priamom slnku.

Jednou z najviac užívaných skupín liekov sú statíny. Lieky na úpravu cholesterolu v krvi spôsobujú fototoxické aj fotoalergické reakcie. Ročne ich užíva až 100-tisíc poistencov Dôvery. Celkovo spotrebujú pol milióna balení tabliet!

Slnko a lieky – iné diagnózy

Antidepresíva aj antiepileptiká zvyšujú citlivosť kože na slnko. Výrobcovia v príbalových letákoch upozorňujú na riziko vzniku fotosenzitívnej reakcie. U epileptikov sa aj bez ohľadu na užívané lieky odporúča vyhýbať sa priamemu, ostrému slnku.  Voľnopredajné antidepresíva zase môžu obsahovať zložku z ľubovníka bodkovaného. Ten môže vašu pokožku zafarbiť nežiaducimi pigmentovými škvrnami. Preto v lete pozor na čaje na upokojenie či tabletky proti nespavosti.

Antibiotiká a slnko? Zakázaná kombinácia

Najčastejšie vystríhajú lekári pacientov pred pobytom na slnku počas užívania takmer všetkých antibiotík. Zápaly močových ciest, horných dýchacích ciest, chlamýdiové a mykoplazmové infekcie by mali pacienti vyležať v tieni.

Antibiotiká zo skupín chinolónov, tetracyklínov a s obsahom sulfónamidu užívalo v období od mája do septembra 2016  takmer 50-tisíc poistencov Dôvery. V roku 2016 užívalo ciprofloxacín (chinolónová skupina) viac ako 90-tisíc poistencov Dôvery.

Pozor na slnko a voľnopredajné lieky

Protizápalové lieky s obsahom ibuprofénu tiež dráždia našu pokožku. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií patria k najpredávanejším liekom, dostupným bez receptu v lekárni. Ročne si Slováci kúpia približne milión balení.
Koža môže nebezpečne reagovať vtedy, ak užívate prípravky proti bolesti kĺbov vo forme gélu, náplasti či masti  s účinnou látkou diklofenak. V minulosti boli voľne dostupné lieky s obsahom ketoprofénu. “Ale práve fotosenzitivitou spôsobené kožné reakcie u mnohých pacientov boli príčinou prehodnotenia ich voľnej dostupnosti a stali sa z nich prípravky viazané na lekársky predpis,” hovorí Monika Lainczová.
Ak potrebujete ochrániť svoje kĺby, nechoďte na priame slnko bez ochranného odevu a krému s UVA/UVB faktorom. Ak sa dá, zmeňte si gél a vyberte iné liečivo.

Ako zvládnuť slnečné lúče popri liečbe?

Výskyt fototoxickej reakcie je ovplyvnený aj množstvom liečiva vo vašom lieku. Preto, ak je to možné, po konzultácii s lekárom môžete upraviť dávku a znížiť riziko reakcie. Ak to nie je možné, myslite na správnu ochranu: používajte opaľovacie mlieka s vysokou ochranou proti UVA žiareniu a špeciálne oblečenie chrániace pred UV žiarením. Dôsledne si prečítajte príbalový leták k lieku, ktorý upozorňuje na možné riziko fotosenzitívnej reakcie.

Ochrániť sa pred nepríjemnými následkami pomôže oblečenie alebo opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom. Ale pozor, UVA žiarenie dokáže prekonať aj odev ušitý z ľahkých letných materiálov, nezastaví ho ani tabuľa skla. Spáliť sa preto môžete aj v kancelárii, ak sedíte pri okne alebo v aute, kde na vás svieti.

Popálenie, svrbenie kože ako reakciu na pobyt na slnku môžete utíšiť bežne dostupnými analgetikami či chladiacimi krémami. Vážnejšie postihnutie kože si už vyžaduje návštevu lekára. Svrbenie kože môžu zjemniť antihistaminiká, neuľavia vám však úplne.

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.