Migréna – peklo v hlave. Dá sa tých bolestí zbaviť? Recept nájdete v článku

Čo je migréna?

Pojem migréna označuje silné bolesti jednej polovice hlavy, ktoré môžu trvať celé hodiny a dokonca aj niekoľko dní. Vznikajú väčšinou náhle.

Možné príznaky

 • poruchy videnia
 • silné bolesti, ktoré sa začínajú väčšinou nad jedným okom
 • zvýšená citlivosť na svetlo a hluk
 • otupenie citlivosti kože jednej polovice tváre
 • nevoľnosť a zvracanie
 • sčervenanie tváre
 • zdurenie a pulzovanie spánkovej tepny
 • kŕče v bruchu, hnačka a silné močenie
 • búšenie srdca

Priebeh

Typický záchvat sa ohlasuje poruchami videnia a iskrením v očiach. Asi po 20 minútach dochádza k úporným bolestiam hlavy v spánkovej oblasti, prípadne nad jedným okom.

Bolesť sa rozšíri na jednu polovicu hlavy. Súčastne sa s tým zhorší celkový stav postihnutého, ktorý pociťuje silné nutkanie na zvracanie. Záchvat môže trvať od 3 – 72 hodín.

Aké sú príčiny?

Vyvolávajúci podnet migrenózneho záchvatu je stále nešpecifikovaný. je však známe, že existuje spojitosť medzi migrénou a aktuálnym stavom mozgových tepien. Zmenou napätia svalov tepnovej steny alebo zdurením vnútornej vrstvy ciev dochádza k zúženiu priesvitu tepien, ktorý spôsobuje nedostatočné prekrvenie mozgu a vyvoláva typické bolesti hlavy.

Spúšťacím mechanizmom tejto kŕčovej reakcie mozgových tepien môže byť zmena počasia, alkohol, fajčenie, prípadne zvýšená telesná či duševná záťaž. Príčinou býva i chybné postavenie krčnej chrbtice, pri ktorom dochádza k “priškripnutiu” nervov, čo v konečnom dôsledku vyvoláva záchvat migrény.

Hormonálne vplyvy

Migrénou sú oveľa častejšie postihnuté ženy. Je preukázaná časová súvislosť medzi menštruáciou a záchvatmi migrény – uvažuje sa o vplyvoch hormonálneho systému.

Predpoklady potvrdzujúce túto teóriu skutočne existujú, pretože po prechode migrenózne ťažkosti väčšinou ustupujú a naopak, už existujúci sklon k migréne môžu podporovať antikoncepčné preparáty.

Migrénu vyvolávajú aj rôzne súčasti stravy – čokoláda. syry, antikoncepčné tabletky či im podobné lieky.

Ako sa migréna lieči?

Podľa možnosti sa treba vyhýbať všetkým možným rizikovým faktorom. Ak migréna súvisí s alergiou na určité lieky či pochutiny, je potrebné ich úplne vylúčiť. Na zabránenie záchvatov sa používajú zodpovedajúce lieky. Niekomu často pomáha akupunktúra, prípadne homeopatiká.

Autogénnym tréningom možno niekedy ovplyvniť prekrvenie mozgu. V prípade psychicky podmienenej migrény by mal odborník postihnutého viesť k zvýšenej sebakontrole.

Čo môžme urobiť sami a kedy vyhľadať lekára?

Pri prvých príznakoch blížiaceho sa záchvatu dlho neváhať s nasadením protimigrenóznych liekov podľa lekárskeho predpisu.

Ak sa tieto záchvaty ale pravidelne opakujú s frekvenciou 3-4 v týždni po dobu 1-2 mesiace treba určite navštíviť lekára.

Je migréna nebezpečná?

Sama o sebe nebezpečná nie je, ale jej psychické účinky na postihnutého naozaj nesmieme podceňovať. Pri ťažkých formách migrény, ktoré sa prejavujú častými záchvatmi krutých bolestí hlavy, je často strach z opätovného ataku choroby takým veľkým psychickým zaťažením, že skutočne môže prispieť k vyvolaniu nového záchvatu. Bludný kruh sa tak uzavrie.

Migréna sa dokonca prejavuje už aj u detí vo veku 3 rokov, celkovo je postihnutých 10-15% populácie. Vplyv dedičnosti zatiaľ stále nie je dokonale preskúmaný.

 

TIP na 1.pomoc

Vždy majte doma kvalitnú zrnkovú kávu (napr. Popradskú máme odskúšanú my a funguje) a citróny. Keď to na vás príde, rýchlo varte.

 • 1 polievková lyžica kávy do šálky
 • zaliať 1-11/2 dcl vriacej vody a nechať riadne vylúhovať, premiešať a nechať vychladnúť
 • do vlažnej silnej kávy vyžmýkať polovicu citrónu
 • neskúmať chuť a vypiť, pokúsiť sa nevyvrátiť
 • ak kávu vyvrátite, varte odznova, alebo si hneď pripravte 2-3 šálky naraz

Do 10-15 minút sa príšerné bolesti vytratia, pociťovať budete len “horúčavu” v hlave. To sa vydržať dá, dajte si studený obklad a spite.

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.