Hovorí sa, že skôr alebo neskôr z motorky spadne každý. Čo by ste chceli mať na sebe, až na vás príde rad?

Na rozdiel od vodičov áut, ktorí sú v prípade čelného nárazu chránení „deformačnou zónou“, ktorá môže byť dlhá napríklad aj viac ako jeden meter, je potrebné si uvedomiť, že “deformačnú zónu motorkárov” tvorí len niekoľko milimetrov oblečenia.

Z toho vyplýva, že najdôležitejšou úlohou oblečenia na motorku, je chrániť vás v prípade havárie. Preto si k vašim plechovým kráskam určite dokúpte kvalitné prilby na motorku, vhodné bundy, nohavice, chrániče a rukavice – môžu tiež minimalizovať únavu z jazdy a zlepšiť vaše sústredenie.

Čo musí oblečenie spĺňať?

  • Musí byť vybavené chráničmi a reflexnými prvkami
  • Všetko by malo fungovať tak, aby sa vodič bez ohľadu na počasie (teplo, dážď, zima) mohol plne sústrediť na jazdu
  • Musí chrániť pred vetrom, spálením od slnka, popálením od výfuku i výfukových plynov

Motorkárske helmy

Helma chráni nielen pred prípadným nárazom, ale aj pred zhoršením sluchu v dôsledku vetra. Odkloní tiež prípadný atak hmyzu, dažďa, vetvičiek a ďalšieho neporiadku.
Prieskumy odhadujú, že motorkárska prilba zvýši vašu šancu na prežitie v prípade havárie až o 39%.

Oblečenie

Veľa motorkárov si oblieka motorkársku bundu hlavne kvôli image. Mať pod ňou ale pancier, alebo chránič chrbtice často zabúdajú, hoci sa to veľmi odporúča! Rovnako tak zanedbávajú ochranu nôh. Koža, pokrývajúca členky, bedrá, kolená je obzvlášť jemná a ľahko sa pri kolízii zoderie až do mäsa. Liečba potom trvá aj rok.

Pri havárii by sa klasické látkové nohavice roztrhli behom sekundy. Ešte o triedu horšie sú logicky šortky. Takže bezkonkurenčne najlepším materiálom je koža. Je drahšia a možno o niečo menej pohodlná, ak ak ide o bezpečie, nemožno robiť kompromisy.

Ak máte obavu z letných horúčav, vedzte, že existujú nohavice z perforovanej kože, ktorá vetrá. V prípade, že predsa len nechcete byť celí kožení, vhodné sú aj niektoré značky džínsov.

Motorkárske rukavice a topánky

Ruky a nohy sú veľmi krehký mechanizmus. Rozdrvia a polámu sa až príliš ľahko. Motorkárske topánky by preto mali byť z robustnej kože s vystužením okolo členku, ideálne polstrované. Kožené rukavice na motorku s dlhými návlekmi by tiež mali byť spevnené na kĺboch, dlaniach a dokonca aj okolo zápästia.

Rada na záver

Hovorí sa, že skôr alebo neskôr z motorky spadne každý… takže čo by ste chceli mať na sebe, až na vás príde rad?

Výberu vybavenia na motorku venujte naozaj dostatočné množstvo času a pokiaľ možno, poraďte sa s odborníkom. Existuje mnoho variantov, niektoré skvelé, iné horšie. Nikdy by ste nemali ale hazardovať so svojím zdravím len preto, že sa pri nákupe unáhlite, alebo budete príliš „šetrní“.

Z toho vyplýva tá naša dobrá rada: používajte naozaj kvalitné oblečenie, určené priamo na motorku a nech je tiež veľmi pestré – to aby vás bolo čo najviac vidieť.

My vám milovníci plechových tátošov prajeme mnoho šťastných kilometrov bez nehôd a slnko nad hlavou 😀

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.