Môže vaginálna mykóza vyvolať potrat?

Vaginálna mykóza (kvasinková infekcia) vás v tehotenstve môže pripraviť o bábätko. Alebo vám ani nedovolí otehotnieť.

Antimykotické prípravky, ktoré ešte donedávna boli len na predpis, sú dnes voľne dostupné. To vás môže zvádzať k tomu, aby ste si nasadili samoliečbu. Nech vám to ani nenapadne, ak čakáte dieťatko! Okrem toho, zle liečené mykotické ochorenia majú tendenciu sa vracať a ak sa kvasinky rozšíria aj do vajíčkovodov, môžu vám spôsobiť neplodnosť. Preto sa rozhodne zverte do rúk svojho gynekológa.

Dieťa v ohrození

K najčastejším prejavom vaginálnej kandidózy patrí výrazné svrbenie, pálenie a bezzápachový výtok, ktorý má typickú hrudkovitú tvarohovú konzistenciu. Sliznica pohlavných orgánov je červená a zdurená, pohlavný styk je nepríjemný. Niekedy sa vyskytujú aj bolesti pri močení. No nie vždy sa ochorenie prejaví takto zjavne. Asi 20% žien nemá nijaké príznaky a kandidu lekár nájde len vďaka kultivačnému vyšetreniu v rámci preventívnej prehliadky.

Vás síce infekcia na živote neohrozuje, ale pre bábätko vo vašom brušku môže byť veľmi nebezpečná. Keď prenikne až k plodovému obalu, môže spustiť zápalovú reakciu. Dôsledkom toho krček maternice stratí pevnosť, blany sa oslabia a môžu prasknúť. To spôsobí odtečenie plodovej vody a nastúpia predčasné kontrakcie. Čiže vaginálna mykóza môže vyvolať nielen potrat vo včasnom štádiu tehotenstva, ale aj predčasný pôrod vo vyššom štádiu.

Prečo vznikajú?

Dôvodov prečo nás kvasinky občas premôžu, je veľa. Už samotné tehotenstvo je rizikový faktor na vznik kandidózy, lebo v gravidite dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré vplývajú na mikrobiálne prostredie tela. Počas tehotenstva je sliznica pošvy vnímavejšia na kvasinky. Zvýšená hladina estrogénov v tehotenstve spôsobuje zvýšenie hladiny zásobného cukru v bunkách pošvy, čo vytvára priaznivé podmienky na rast a rozmnožovanie kvasiniek.

Mykózy však nečíhajú len na tehuľky. Ak užívame antibiotiká, likvidujeme nielen baktérie spôsobujúce chorobu, ale aj prirodzenú mikroflóru nášho tela, napríklad laktobacily. Tie majú ochranný charakter a slúžia ako “pošvoví policajti”. Ich zničením dôjde k nerovnováhe v ekosystéme vagíny čo spôsobuje ochorenie.

Rizikových faktorov, ktoré túto zmenu v mikroflóre vyvolávajú, je veľa. Napríklad aj hormonálne zmeny antikoncepcie, hormonálnej substitučnej liečby, ale aj liečba kortikoidmi, imunosupresívami a v neposlednom rade aj stres.

Keď plánujete otehotnieť

Ak plánujete dieťatko a mykózy vás obťažujú príliš často, skonzultujte s vašim gynekológom, či by nebolo vhodné vás pred otehotnením preliečiť, aby ste zbytočne neohrozovali graviditu.

Až na základe kultivačných vyšetrení vám lekár dokáže stanoviť liečbu na mieru. V tehotenstve je pravdepodobné, že vám nasadí len lokálne antimykotiká, ktoré pôsobia priamo na pošvovú sliznicu. Existujú aj tabletky, ktoré pôsobia na celý organizmus. A ak patríte ku kandidózovým recidivistkám, treba vás preliečiť systémovo. Najprv treba odstrániť rizikové faktory, potom sa zničí samotný pôvodca ochorenia a nakoniec vám nasadia dlhodobú liečbu. Okrem nej dostanete aj podpornú imunostimulačnú kúru.

Čo s partnerom?

Kým sa mykózy nezbavíte, musíte dodržiavať sexuálnu abstinenciu. Ak je infikovaný aj váš partner, potom sa aj on musí preliečiť, aby ste neocitli v začarovanom kruhu. Názory na to, či treba liečiť aj partnera, ktorý nemá príznaky infekcie, sa rôznia aj medzi odborníkmi.

Existuje však situácia, keď sa muž musí liečiť, hoci mu na prvý pohľad nič nie je, a to vtedy, ak trpíte chronickou formou vulvovaginálnej kandidózy. Pri týchto chronických formách je partner ako nosič jedným z rizikových faktorov, ktoré je nutné eliminovať.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.