Muž v košeli vyzerá vážne super. Podľa čoho vyberať a ako ju zladiť s kravatou?

Pánske košele patria medzi jedny z najstarších súčastí ľudského oblečenia a rovnako, ako sa vyvíjalo iné ošatenie, aj košele prešli pozoruhodným vývojom a to približne od 15. storočia.

Dnes sú košele už nevyhnutnou súčasťou akéhokoľvek pánskeho šatníka. Nosia sa v rozmanitých farbách, vzoroch, strihoch a to ako k obleku, ku kravate, k športovému saku, tak aj k obyčajným džínsom.

Akú si vybrať?

Za najviac spoločenské pánske košele sú považované čisto biele zo 100% bavlny. V obchodných a finančných kruhoch býva najrozšírenejšiou farbou svetlý odtieň modrej. Môžeme sa domnievať, či si modrá košeľa získala svojich priaznivcov iba vďaka praktickosti tejto farby, alebo ako výraz určitého sociálneho porozumenia medzi ( v anglosaských krajinách ) rozlišovanými bielymi a modrými goliermi. Biele goliere predstavovali stav úradníkov. Modré goliere predstavovali robotnícke profesie.

Akonáhle zvolíme odtieň košele modrej, tak sa nám ponúka široká paleta odtieňov modrej látky, vzorov, prúžkov a káro, kombinácia modrej s bielou a inými farbami. Modrá košeľa sa výborne kombinuje s farebnými kravatami, najčastejšie s červenou.

Obľúbené odtiene fialovej a ružovej

Výber farieb pánskej košele sa samozrejme riadi vkusom a prostredím, v ktorom sa muž pohybuje. Medzi veľmi obľúbené a spoločensky prijateľné pánske košele ďalej patria svetlé odtiene fialovej, ktoré kombinujeme s tmavšími odtieňmi fialovej kravaty. Pomerne rozšírenou farebnou kombináciou pánskych košieľ je ružový prúžok s bielym prúžkom. Farebných kombinácií s pánskymi oblekmi a kravatami sa ponúka menej ako u bielych a modrých košieľ.

Aby pánska košeľa dlho vydržala

Kvalitná pánska košeľa zo 100% bavlny nie je lacnou záležitosťou. Šetrným praním košele a žehlením zaistíme stálosť farieb, trvanlivosť materiálu a tvaru. Kvalitná pánska košeľa vydrží v pôvodnom stave aj niekoľko rokov. Vložená investícia do jej kvality sa tak časom vráti.

Košeľa, kravata, oblek = 3 farby. Ako ich zladiť?

Základné orientačné pravidlo znie: tri farby a dosť. Outfit by mal byť najviac trojfarebný. Nie je to samozrejme žiadna dogma, ešte si budete predsa vyberať pánsku tašku cez rameno, ale ako vodítko pri neistote poslúži spoľahlivo.

Teraz je však potrebné rozhodnúť, ako farby skombinovať, aby ste vyčnievali z davu, avšak tým správnym a vkusným spôsobom. Na pomoc si vezmime farebný kruh, ktorý patrí k základnej teoretickej výbave každého maliara. Na kruhu je dobre viditeľné, ktoré farby sú doplnkové (komplementárne, kontrastné) a ktoré podobné (analogické). Farebný kruh sa hodí pre párovanie košele a kravaty. Podobné farby, ktoré sa nachádzajú vedľa seba, majú podobný účinok. Kontrastné (doplnkové) farby sú farby na protiľahlých stranách farebného kruhu. Vyvolávajú pocit kontrastu. Harmonické farby sú tri farby, ktoré možno vo farebnom kruhu spojiť rovnostranným trojuholníkom. Dôležité je, aby medzi sebou dobre ladí. Toľko teória farieb.

Pri párovaní košieľ a kravát je dôležité variovať príbuzné odtiene. Kravata by mala byť tmavšia ako košeľa. Príkladom je svetlomodrá košeľa a tmavomodrá kravata. Kravata pochytí svetlejšie odtiene košele a výsledok je perfektný. Doplnkové, teda kontrastné farby je potrebné párovať obozretne, aby kontrast nepôsobil ako päsť na oko. Príkladom kontrastných farieb, ktoré fungujú skvele dohromady, je napríklad modrá a červená.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.