Mykóza nechtov je vytrvalá pleseň. Ako sa jej zbaviť natrvalo?

Mykóza nechtov (onychomykóza)

je oveľa vytrvalejšia ako mykotická infekcia kože (atletická noha). Ak niekto tvrdí, že vás tohto problému so svojím zázračným prípravkom zbaví za 2-3 týždne, neverte mu.

Mykóza nechtov môže postihnúť aj tých najmenších

Dospelým nerastú nechty tak rýchlo ako deťom, navyše necht napadnutý mykózou rastie ešte pomalšie ako zdravý.

Aj preto je pri podozrení na tento problém vhodné začať s liečbou čo najrýchlejšie, kým sa infekcia nerozšíri na celú nechtovú platničku, prípadne ďalšie nechty na nohách či nebodaj rukách.

Veľmi dôležité je si uvedomiť fakt, že neliečený človek je vysoko infekčný a to najmä pre ľudí s ktorými žije v spoločnej domácnosti.

Mykóza nechtov a liečba.

  • Lokálna liečba prípravkami z lekárne

Výhodou tejto liečby je to, že prípravky dostanete bežne v lekárni bez predpisu a za rozumnú cenu. Prípravky sa nanášajú lokálne a tak nezaťažujú pečeň..

Ak však už máte mykózu nechtov v pokročilejšom štádiu, prípravok z lekárne zvyčajne neprejde cez zhrubnutý necht v dostatočne silnej koncentrácii a pleseň nezničí.

  • Podávanie antimykotík vo forme tabletiek

Výhoda liečby je tá, že zaberá aj na hlboké formy nechtovej mykózy a dokáže si poradiť aj s takými, na ktoré lokálna liečba nezabrala. Lieky je nutné užívať dlhodobo minimálne 3 mesiace, niekedy dokonca až 18 mesiacov, čo je ale zaťažujúce pre pečeň.

  • Lokálna liečba laserom

Laserové ošetrenie prebieha ambulantne a nie je pri ňom nutné umŕtvenie. Počas zákroku lekár prehreje laserom postihnutú nechtovú platničku až do momentu, keď sa v nej prítomná pleseň „upečie“. Ošetrenie je nutné opakovať každé 3 až 4 týždne najlepšie až do kompletného odrastenia zdravej nechtovej platničky. Mykóza nechtov by mala byť zlikvidovaná.

Ale v obzvlášť ťažkých prípadoch nedokáže zlikvidovať celú infekčnú nálož ani laser. Ak je už necht zmenený na tzv. pazúr, prípadne keď sa pleseň dostala do miesta tvorby nechtovej platničky – nechtovej matrix, vtedy je nutné absolvovať buď spomínanú tabletkovú liečbu, alebo ešte ostáva posledná možnosť

  • Ablácia nechta

znesenie nechtovej platničky po lokálnom umŕtvení.

Tak vidíte, že zbaviť sa mykózy nechtov vôbec nie jednoduché a rýchle. Preto sa radšej venujte prevencii. Starajte sa o svoje nohy s láskou, slúžia vám celý život. Udržiavajte ich v suchu a teple, starajte sa o svoju obuv – noste len vlastnú, nikdy si nepožičiavajte a nekupujte už použitú. Nástroje na pedikúru dezinfikujte pravidelne po každom použití….

Ak máte podozrenie na mykózu nechtov, navštívte dermatológa okamžite– predídete tak mnohým problémom.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.