Neviete sa vzdať fajčenia, lebo sa bojíte prírastku na váhe?

Takmer nikdy nie je neskoro vzdať sa fajčenia – vždy je tu určitý zdravotný zisk. Prakticky hneď sa znižuje dráždenie horných a dolných dýchacích ciest. Po uplynutí 10-15 rokov je u bývalého fajčiara rovnaké riziko srdcového ochorenia ako u celoživotného nefajčiara. Niektoré poškodenia majú však tendenciu pretrvávať – napr. dispozícia k náhlym cievnym príhodám.

Chcete sa stať sa nefajčiarom, ale …

Mnohí fajčiari majú obavy, že ak prestanú fajčiť, tak budú priberať. Nikotín potláča chuť do jedla a otupuje chuťové poháriky. Urýchľuje aj metabolizmus, preto niektorí fajčiari, keď prestanú fajčiť, pozorujú prírastok hmotnosti.

Skúste hneď ako prestanete s týmto zlozvykom, znížiť príjem mastnej stravy. Mastné jedlo nahraďte sacharidmi ako sú cestoviny a zemiaky. Nedopusťte však, aby jeden zlozvyk nahradila iná závislosť. Ak túžite po cukre, jedzte radšej ovocie ako by ste mali cmúľať cukríky. Hmotnostný prírastok čerstvých nefajčiarov môže spôsobiť aj potreba nejako zamestnávať ruky a ústa. Preto často sladkosti, limonády a keksíky zaujmú miesto predchádzajúcich cigariet. Odolajte týmto potravinám – skúste žuvanie nekalorických žuvačiek.

Vhodná strava pre “novopečených” nefajčiarov

Keď prestávame fajčiť, môže sa túžba po nikotíne znížiť, ak poklesne miera vylučovania nikotínu obličkami. To môžme dosiahnuť pri zásaditej reakcii moču. Musíme preto v strave zvýšiť množstvo zásadotvorných potravín a znížiť množstvo kyselinotvorných.

Na niekoľko dní obmedzte v strave všetky zdroje bielkovín – mäso, ryby, vajcia a väčšinu obilnín. V obmedzenej miere môžte ponechať bielkoviny z kyslého mlieka a zakysaných mliečnych výrobkov – majú vyšší podiel vápnika a ten je zásadotvorný.

Zároveň zvýšte prísun potravín bohatých na draslík a horčík, ktoré sú alkalické – teda zeleninu a ovocie. nemôžme zaručiť, že táto “diéta” bude účinná pre každého, ale väčšina určite zistí, že im pomáha.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.