Oblečte si montérky, berte pracovné rukavice a ideme si pripraviť záhradu na jar

Február a marec sú mesiace, kedy sa záhradkári začínajú pripravovať na príchod jari. Ešte skôr než vypukne táto sezóna naplno, neminie ich úprava trávnika, stromov, kríkov, hnojenie záhonov a príprava potrebného náradia. Čo všetko je teda potrebné pred príchodom jari urobiť?

Rotavácia pôdy

Vyberte si vhodné oblečenie – najlepšie montérky a tiež vhodnú obuv napr. klasické „gumáky“ a môžeme začať s prekyprovaním pôdy, ktoré sa vykonáva špeciálnymi strojmi „rotavátormi“ a najlepšie hneď po rozmrazení pôdy. Rotavátory sú dobrými pomocníkmi do vašej záhrady, ktoré slúžia k dokonalému prekypreniu a zmiešaniu pôdy s kompostom.

Koruny stromov a kríky prerežte

K tejto práci potrebujete kvalitné pracovné rukavice, aby ste sa zbytočne nezranili. Čo a ako prerezávame?

  • Vhodné je začať s presvetľovacím rezom u drobného ovocia, pokračovať u prehustených a prestarnutých jadrovín, nerežte kôstkoviny.
  • Starším stromom, ktoré potrebujú presadiť, presvetlite koruny a obryte koreňový bal, s ktorým sa budú presádzať.
  • Tiež je vhodné pripraviť si rezy kvalitných zdravých štepov jadrovín a kôstkovín, prípadne odrezkov drobného ovocia pre zakorenenie na jar.
  • Na rany vzniknuté rezom alebo mrazom použite štepársky vosk, stromový balzam alebo latex. Rez drevín zásadne nevykonávajte za silných mrazov.
  • Vo februári až marci treba postriekať ovocné stromy proti škodcom a chorobám, ako sú chrastavosť, múčnatka, vošky, ploštica a obaľovače.
  • Broskyne ošetrite fungicídom proti kučeravosti. Pôdu pod stromami okopte a oplečkujte, nasteľte vhodnú organickú hmotu, čím zabránite odparovanie vody. Ak máte živý plot, je dobré ho zastrihnúť.

Osev holých miest v trávniku

Trávniky sa v tomto období hlavne čistia a hnoja kompostom. Ak chcete založiť nový trávnik, je potrebné začať s prípravnými prácami, akonáhle rozmrzne pôda. Novoosiať môžete koncom marca tiež vyšliapané a holé miesta. Pokiaľ na trávniku cez zimu vyrástol mach, zbavíte sa ho starostlivým rozrušením a prehrabaním ostrými hrabľami, prípadne rozhodením dolomitického vápenca či špeciálneho prípravku proti machu.

Príprava trvaliek a letničiek

Pokiaľ máte na záhrade chúlostivé rastliny, chráňte ich pomocou tienenia pred poškodením slnečnými lúčmi a mrazom. Vysokohorské rastliny na skalke snehovú nádielku uvítajú, nahrňte na ne sneh, aby sa predčasne neprebudili.

Je tiež vhodná doba na prípravu truhlíkov so zeminou pre výsev letničiek. Vysievať tiež môžete semená trvaliek, cez ktoré musí prejsť mráz. Tieto trvalky nechajte na záhrade zapadnúť snehom, ak ešte nejaký bude.

Pre výsev sú tiež vhodné rýchlo rastúce trvalky ako zvončeky a maky, ktoré vám vykvitnú ešte tento rok, a záhonové rastliny s dlhou dobou klíčenia ako sú napríklad papuľky, begónie alebo šalvia.

Ak už nie je sneh a pôda nie je zmrznutá, starostlivo zalievajte okrasné vždyzelené kríky, ihličnany a listnáče. Uložené hľuzy georgín a gladiolov skontrolujte, ak nájdete pleseň, očistite ich a uložte na suchšom mieste. Vysaďte do kvetináčov hľuzy begónií.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.